Wybity ząb mleczny u dziecka - Co zrobić kiedy dziecko złamie ząb?

Około jednej trzeciej wszystkich dzieci doświadcza bólu związanego z wyrastaniem zębów, zazwyczaj między 18. a 40. miesiącem życia. Oto, co możesz zrobić, gdy zaczną rosnąć perłowe ząbki.

Co zrobić kiedy dziecko wybije ząb mleczny?

We wszystkich przypadkach wybicia zębów zastosuj stały, ucisk luki po zębie. Jeżeli krwawienie nie ustanie po 10 minutach, udaj się do dentysty lub na pogotowie. Gdy krwawienie ustanie, podaj dziecku paracetamol (Tylenol), aby uśmierzyć ból.

Ząb całkowicie wybity

Jeżeli ząb zostanie cały wybity, dentyście prawdopodobnie nie uda się go zrekonstruować. Zęby stałe, z kolei, można reimplantować w czasie do dwóch godzin po urazie.

Nadłamanie

Jeżeli ząb jest częściowo wyłamany z dziąsła lub jest na nim szczelina biegnąca do góry lub wystaje czerwonawy kawałek mięsa (miazga zębowa), udaj się niezwłocznie do dentysty. Jeżeli ząb tylko lekko się przemieścił, dziecko prawdopodobnie wsunie go z powrotem na miejsce językiem. Jeżeli ząb został wepchnięty w dziąsło (intruzja), lecz nie złamał się i nie krwawi, umów się na wizytę u dentysty następnego dnia.

Usuwanie

Po wszelkich urazach, zęby u dzieci mogą zmienić kolor w ciągu kilku następnych tygodni. Oznacza to, że wnętrze zęba obumarło i może być konieczne jego usunięcie.

Problemy z dziąsłami

Jeżeli maluch rozciął sobie lub stłukło dziąsło bądź usta, zastosuj zimny kompres w postaci małego woreczka z lodem lub mrożonki. Jeżeli rozcięcie jest większe niż ok. 6 mm lub wykracza poza wargę, zabierz maleństwo do ośrodka służby zdrowia. Lekarz dopilnuje, aby rana prawidłowo zagoiła się. Nie panikuj, jeżeli dziecko rozetnie sobie język i zobaczysz dużo krwi. Język jest bardzo dobrze ukrwionym organem i, pomimo niepokojących objawów, zazwyczaj goi się samoistnie.

Precz z ubytkami

Pomimo, że nie są to zęby stałe, to chore zęby mleczne także wymagają pielęgnacji. Uszkodzenie zębów mlecznych może zaburzyć rozwój zębów stałych w głębi dziąsła, ewentualnie opóźniając ich pojawienie się.

WSKAZÓWKA:

Dobrze jest umówić się z dentystą zanim dziecko na dobre się rozbryka. Pediatrzy i dentyści zalecają, aby pierwsza taka wizyta odbyła się przed pierwszymi urodzinami dziecka.

Zgoda na pliki cookie