Co zrobić w przypadku urazu zęba u dziecka?

Kiedy Twojemu dziecku właśnie wyrosły pierwsze ząbki, ostatnią rzeczą, jakiej możesz się spodziewać jest ich utrata lub uszkodzenie. Nierzadko się jednak zdarza, że niemowlęta i dzieci, które uczą się chodzić, uszkadzają sobie zęby, potykając się o własne nogi. Ciekawość, która popycha je do poznawania otoczenia, to przecież jedna z przyjemności wieku dziecięcego. Czasami jednak zew przygody, w połączeniu z brakiem strachu u malucha, może prowadzić do urazów zębów. Warto więc wiedzieć, co robić, kiedy już dojdzie do wypadku.

Co zrobić, jeśli dziecko wybije sobie ząb?

Kiedy dziecko uszkodzi lub wybije sobie ząb, łatwo wpaść w panikę. Ale jeśli przyjdzie do Ciebie z zębem w rączce i buzią pełną krwi, spróbuj mimo wszystko zachować spokój, aby dodatkowo nie stresować malucha swoją reakcją. Jama ustna jest mocno ukrwiona i dlatego taki uraz może wyglądać na poważniejszy, niż jest naprawdę. Pocieszające jest to, że z tego samego powodu buzia szybko się goi.

Czy trzeba od razu jechać do dentysty?

Najpierw sprawdź, czy maluch nie ma innych obrażeń. Zadbaj o to, żeby ząb nie wysechł, i zadzwoń do dentysty, ponieważ najlepiej jest od razu porozmawiać ze stomatologiem i uzyskać fachową poradę. W przypadku pierwszego zęba dentysta może zdecydować, że lepiej zostawić go dla Wróżki Zębuszki niż replantować, co mogłoby wpłynąć na rozwój stałych zębów w tym miejscu.

Co zrobić, jeśli zaczną krwawić również dziąsła?

Jeśli zaczną krwawić dziąsła, uciskaj je wilgotnym gazikiem, dopóki krwawienie nie ustanie – przytulaj dziecko i spróbuj pobawić się z nim w „a kuku”, aby je uspokoić i odwrócić jego uwagę od bólu.

Co zrobić, jeśli dziecko przewróciło się, ale nie leci mu krew ani nie straciło zęba?

Jeśli malucha nic nie boli, nie ma krwawienia ani uszkodzenia dziąseł, to prawdopodobnie nie będzie potrzebował badania stomatologicznego. Ale jeśli dziecko czuje ból lub rusza mu się ząbek, zabierz je do dentysty, ponieważ mogło dojść do uszkodzenia nerwu. Jeśli ząb się chwieje, dentysta może zdecydować o jego usunięciu, żeby uniknąć ryzyka zadławienia się dziecka.

Czy ukruszenia i pęknięcia zębów to po prostu nieodzowna część dzieciństwa?

Pierwsze ząbki łatwiej uszkodzić niż te stałe, ponieważ korona (część zęba, która jest widoczna) jest dużo dłuższa niż korzeń, przez co ząb jest bardziej niestabilny niż u dorosłego. Jeśli jednak dojdzie do pęknięcia lub ukruszenia zęba, a dziecko nie wygląda na nadmiernie cierpiące, to nie trzeba od razu na sygnale pędzić do dentysty – dobrze jednak umówić się na wizytę kontrolną. Dentysta będzie w stanie ocenić, czy nie ma jakichś uszkodzeń, które mogą nie być widoczne dla niewprawnego oka.

Jak mogę zminimalizować ryzyko uszkodzenia zęba u dziecka?

Odpowiednie zabezpieczenie domu, zwłaszcza ostrych narożników i kantów, może ograniczyć prawdopodobieństwo nagłej wyprawy do dentysty. Dodatkowym środkiem ostrożności może być położenie na twardych podłogach podgumowanych mat do zabawy.

Co mam zrobić, jeśli dziecko straci stały ząb?

W przypadku utraty stałego zęba przez starsze dziecko podjęcie natychmiastowego działania jest jeszcze ważniejsze. Znajdź ząb, podnieś go za koronę, czyli górną część (nie za korzeń), i włóż (bez mycia) do naczynia z mlekiem, żeby nie wysechł. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne sugeruje, że rodzice powinni spróbować włożyć stały ząb z powrotem do zębodołu, nie dotykając korzenia. Jeśli uda Ci się to zrobić, niech dziecko trzyma w buzi przygryziony gazik, kiedy Ty będziesz umawiać się na wizytę u dentysty. Jeśli nie możesz tego zrobić, natychmiast włóż ząb do naczynia z mlekiem i zabierz swoją pociechę na wizytę u stomatologa.

infographic_damage

Sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dowiesz się co zrobić, gdy Twoje dziecko uszkodzi jeden ze swoich pierwszych zębów.

Zgoda na pliki cookie