Co zrobić, by mycie zębów stało się zabawą?

W wielu domach mycie zębów bywa przeciwieństwem dobrej zabawy. Maluchy często nie znoszą tej czynności. Nie jesteś sama, jeśli szukasz sposobów na to, jak sprawić, aby cały ten proces był przyjemniejszy. Próchnica u dzieci to powszechne zagrożenie, a najlepszym sposobem, aby jej uniknąć, jest regularne i dokładne czyszczenie ząbków. Oto kilka naszych najlepszych trików, jak uniknąć łez i histerii.

Wybierz odpowiednią szczoteczkę

Szczoteczki z obrazkami księżniczek, superbohaterów lub zwierzątek mogą być prawdziwym wybawieniem dla rodziców. Jeśli Twoja pociecha uwielbia kolor różowy, wybierz różową szczoteczkę. Jeśli kocha króliczki, wybierz szczoteczkę z obrazkiem ślicznego króliczka. Zabierz dziecko na zakupy, weź kilka szczoteczek dostosowanych do jego wieku i pozwól mu wybrać tę, która najbardziej mu się spodoba.

Smakowa pasta do zębów

Niektóre dzieci po prostu nie lubią smaku zwykłej pasty do zębów. W sklepach jest mnóstwo past o różnych smakach, choćby gumy balonowej czy truskawek. Testuj różne smaki i sprawdź, który Twoje dziecko lubi najbardziej.

„Centrala mycia zębów”

Obok umywalki zorganizuj specjalne stanowisko do mycia zębów. Kilka dobrych pomysłów do wypróbowania:

  • Specjalny kubek lub pojemnik na pastę i szczoteczkę dziecka

  • Specjalna podstawka lub drabinka do stawania przy umywalce (pamiętaj jednak, żeby zawsze pilnować dziecka!)

  • Specjalny kubek do płukania ust

  • Minutnik lub budzik („Myj zęby, kochanie, dopóki nie zadzwoni dzwonek!”)

  • Możesz też myć zęby w tym samym czasie, aby upewnić się, że oboje robicie to wystarczająco długo

Zabawy przy myciu zębów

Zabawa w „a kuku” podczas mycia zębów może poprawić nastrój obu stronom, zwłaszcza gdy dziecko jest bardzo małe. Możesz zaśpiewać ulubioną piosenkę albo włączyć muzykę z wieży lub telefonu i zachęcić malucha do „zwariowanego szczotkowania”, dopóki nie skończy się muzyka. Spróbuj wykorzystać swoją szczoteczkę jako mikrofon, żeby było więcej śmiechu! Jeśli dziecko ma ulubioną przytulankę, postaw ją obok umywalki i „myj” jej „zęby”, kiedy Twój szkrab myje swoje.

Tablica nagród

Kiedy dziecko wyrośnie już z wieku niemowlęcego, pomocna może okazać się tablica nagród za mycie zębów. Dzieci uwielbiają dostawać nagrody za dobre zachowanie, więc nalepki i uśmiechnięte buzie za dobrze wykonane zadanie mogą być pozytywnym sposobem nagradzania Twojego malucha i uprzyjemniania mu mycia zębów. Spróbuj tak: „Jeśli dostaniesz uśmiechniętą buzię, możesz wybrać dodatkową książeczkę na dobranoc!”.

Zgoda na pliki cookie