Pewny chód dziecka

Gdy Twoje dziecko nauczyło się właśnie chodzić, prawdopodobnie dreptało cały dzień szerokim krokiem, z wygiętymi pleckami i wystającym do przodu brzuchem. Gdy zacznie lepiej kontrolować równowagę, odległość między stopami podczas kroków ulegnie skróceniu, a palce będą skierowane do przodu zamiast na boki. Jeżeli maluch jeszcze nie zaczął, to wkrótce zacznie robić także inne rzeczy podczas chodzenia.

Po dwóch, trzech miesiącach będzie w stanie:

  • nosić zabawkę w jednej ręce, przemieszczając się

  • sięgać nad głowę

  • spoglądać do góry podczas chodzenia

  • obracać się i przysiadywać

Wspinać po schodach

Trzymaj wszystkie bramki zamknięte, jednak koniecznie poświęć też dziecku czas na trening (z Twoją pomocą, oczywiście!). Wspinanie się do góry to pierwszy etap. Schodzenie w dół po schodach plecami do tyłu to najbezpieczniejszy sposób; naucz go tego, pokazując mu właściwą posturę, ponieważ może nie wpaść na to samemu. Mniej więcej w połowie drugiego roku życia, maluch nauczy się pokonywać schody na stopach, trzymając się za rączkę i za balustradę. Będzie pokonywał schodki po jednym, przemieszczając najpierw obie stopy na ten sam poziom, zanim zabierze się za następny schodek. Będzie potrzebować kilku miesięcy – może nawet roku lub dwóch lat– aby nauczyć się wchodzić, zmieniając nogę wykroczną, zaś schodzenie poprzez naprzemienne stawianie stóp zajmie mu jeszcze więcej czasu.

Ważne: Uczenie się chodzić na bosaka to idealny sposób. W miarę postępów w nauce chodzenia bose palce stóp dziecka będą chwytać podłoże, dzięki czemu wykształci mu się podbicie. Potrzebuje butów jedynie dla ochrony stóp przed zimnymi i chropowatymi powierzchniami.

Zgoda na pliki cookie