Jak przekonać dziecko do nowych potraw

Większość małych dzieci niechętnie próbuje nowych potraw, nie obrażaj się więc, jeśli Twój maluch marszczy nosek i wypluwa pieczołowicie przygotowane danie. Nie traktuj tego jako ostatecznego sądu nad potrawą.

Stare sposoby są najlepsze

Badania pokazują, że podawanie nowej potrawy kilkukrotnie, w odstępach jedno- lub dwudniowych, często prowadzi do sukcesu. Stare pediatryczne powiedzenie mówi: „do siedmiu razy sztuka”, gdy próbujemy dodać nową potrawę do listy jadanych przez dziecko.

Jak się za to zabrać

Za pierwszym razem, gdy podasz dziecku nową potrawę, zaproponuj mu łyżkę lub dwie, albo pozwól mu samodzielnie jej spróbować. Nie naciskaj, jeśli nie odniesiesz sukcesu. Odczekaj trochę i zrób kolejne podejście dzień lub dwa później. Karmienie dziecka na siłę spowoduje, że nie będzie chciało jeść danej potrawy i trudniej będzie je przekonać do wielu innych. Powiedzenie „spróbuj” na razie wystarczy.

Ten cały wysiłek jest tego wart. Badania pokazują, że gotowość do próbowania nowych pokarmów i zróżnicowana dieta prowadzą do zdrowszych nawyków żywieniowych, trwających przez całe życie.

Pomocna wskazówka:

Dzieci są bardziej skore do próbowania nowych potraw, jeśli widzą, jak zaufani dorośli i znajome starsze dzieci też je jedzą. Więc jeśli kręcisz nosem na szpinak, nie spodziewaj się, że przekonasz do niego swoje dziecko. Dobre nawyki żywieniowe to przedsięwzięcie rodzinne, więc zaopatrz się w warzywa, owoce i pełne zboża.

Zgoda na pliki cookie