Dobre nawyki żywieniowe 3-latka

Twój trzylatek jest bardziej otwarty na próbowanie nowych potraw niż w zeszłym roku. Z pewnością chętniej zaakceptuje jedzenie zaprezentowane w nowy lub interesujący sposób. Wykorzystaj swoją kreatywność i spraw, aby czas posiłku wiązał się z przyjemnością, rodziną i budowaniem tradycji.

Wspólne jedzenie jako rodzina

Trzylatki uczą się wiele na temat jedzenia i spotykania z innymi przy stole. Badania pokazują, że dzieci, które jedzą co najmniej jeden posiłek dziennie wspólnie z rodziną, mają bogatsze słownictwo oraz lepszą dietę. W trakcie posiłków zamiast oglądania telewizji rozmawiajcie. Jedzcie posiłki o regularnych porach i w tym samym miejscu, na przykład w kuchni lub salonie.

Maniery przy stole

Naucz dziecko mówienia „proszę”, „dziękuję” i „czy mogę”. Powinno pomóc w nakrywaniu stołu i uprzątnięciu go. Dziecku prawdopodobnie spodobają się zwyczaje i rytuały rodzinnych posiłków.

Radzenie sobie z zaparciem

Jeśli Twój przedszkolak miewa bolesne, twarde stolce lub nie wypróżnia się przez dzień lub dwa, natychmiast zmień jego dietę. Jeśli problem nie ustąpi w ciągu jednego do dwóch dni, zadzwoń do lekarza po poradę. Twoje dziecko może zniechęcić się do korzystania z ubikacji, jeśli będzie się to przedłużać.

Te wskazówki powinny nieco ułatwić sprawę.

  • Podejmij kroki w kierunku odstawienia dziecka od butelki, jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś. Picie z butelki w tym wieku może utrudnić mu nauczenie się prawidłowych nawyków żywieniowych w domu i w szkole.

  • Unikaj wykorzystywania jedzenia jako nagrody lub łapówki za dobre zachowanie. Badania pokazują, że w ten sposób może dojść do krótkotrwałego zmniejszenia ilości spożywanego jedzenia i długotrwałych problemów.

  • Unikaj jedzenia składającego się z małych, twardych kawałków, takiego jak twarde cukierki i guma do żucia, które mogą wpaść do tchawicy.

Smacznego!

Zgoda na pliki cookie