Podawanie dziecku lekarstw

Jak przekonać dziecko do przyjęcia lekarstwa? Sprawić, żeby uwierzyło, że go potrzebuje. Dziecko potrafi wyczuć Twoje wątpliwości i będzie walczyć protestować niezależnie od tego, co zrobisz. Dlatego powinnaś być przekonana, że to, co robisz,' jest najlepszym rozwiązaniem. Zachowuj się pewnie i postaraj się wzbudzić zaufanie dziecka.

Wskazówki dotyczące podawania dziecku lekarstwa

 • Uważaj, aby maluch nie zadławił sie lekarstwem. Malucha, trzymaj na rękach, układając go pod kątem przynajmniej 45 stopni przy podawaniu jakiegokolwiek lekarstwa, a starsze dzieci powinny przyjmować lekarstwa w pozycji stojącej lub siedzącej.

 • Lekarstwo w formie płynnej podawaj małemu dziecku lub niemowlakowi z boku ust. Podanie leku na środek podniebienia dziecka, może wywołać odruch wymiotny. Aby dziecko nie wypluło podawanej tabletki, najlepiej podać mu ją na tył języka

 • Zakamufluj nieprzyjemny smak lekarstwa, jeśli jest to możliwe. Do ulubionych substancji maskujących smak lekarstwa należą sok jabłkowy, jogurt, budyń lub dżem. Jeśli nawet to nie pomaga, spróbuj miękkich cukierków, lodów lub syropu czekoladowego. Jeśli' mieszasz lekarstwo z takim płynem jak sok, użyj go w małej ilości, – inaczej znaczna część lekarstwa zostanie w kubku lub butelce.

 • Używaj specjalnej łyżeczki do odmierzania. Jest bardziej precyzyjna od normalnych sztućców.

 • Lekarstwa to nie “cukierki ”, więc nie' traktuj ich w ten sposób, kiedy przekonujesz do ich przyjęcia małe lub starsze dzieci. Może to w niebezpieczny sposób zmylić dziecko. Mów szczerze.

 • Zawsze nadzoruj dziecko przy podawaniu lekarstwa.

 • Zapomnij o targowaniu się i przekupywaniu. Będzie to coraz trudniejsze. Wysyłasz też w ten sposób informacje, że przy braniu lekarstw można negocjować, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Daj dziecku jakiś wybór, np. z którego kubka chce popić lekarstwo lub w którym pokoju chce je dostać, ale nic więcej'.

 • Karanie nie będzie' skuteczne w przypadku dziecka, które odmawia przyjęcia leku. Większość leków jest niesmaczna, a wszyscy jesteśmy zaprogramowani na unikanie gorzkiego smaku, który na ogół oznacza w naturze truciznę. Nalegaj i bądź stanowcza. Po wykonaniu misji nie zapomnij o silnym uścisku i gratulacjach — dla Was obojga!

W zależności od wieku

Oto kilka dopasowanych do wieku Twojego dziecka strategii i technik.

Niemowlęta

 • Trzymaj swoje dziecko pod kątem 45 stopni, powinno mieć opuszczone ręce i podpartą głowę.

 • Dozuj lekarstwo powoli na tył języka dziecka blisko boków jamy ustnej za pomocą plastikowej strzykawki, kroplomierza do lekarstw lub smoczka butelki. Unikaj opróżnienia kroplomierza do worków policzkowych, ponieważ dziecko na pewno wypluje wszystko przy najbliższej okazji. Unikaj też podawania leku bezpośrednio do gardła dziecka, gdyż może się w ten sposób zakrztusić.

 • Podaj mu coś do pipicia.

Młodsze dzieci i przedszkolaki

Możesz poprawić smak niektórych lekarstw na różne sposoby.

 • Można schłodzić lekarstwo lub podać dziecku do possania przed podaniem leku lizaka lub kostkę lodu. Potem podać ulubiony chłodny napój do popicia. Niska temperatura powoduje odrętwienie kubeczków smakowych.

 • Wymieszaj lekarstwo z pokarmem o silnym smaku, takim jak budyń czekoladowy lub kakao. Upewnij się, że Twoje dziecko zjadło całą porcję posiłku, do którego dodałaś lekarstwo. Możesz też rozcieńczyć lekarstwo w napoju o silnym smaku, takim jak sok jabłkowy, pod warunkiem że dziecko wypije całość.

W ostateczności możesz przytrzymać dziecko i podać mu lek. Jeśli masz w pobliżu innego dorosłego, jedno z Was może mocno przytulić dziecko, trzymając jego ręce i układając głowę pod kątem 45 stopni. Odbiera' to dziecku swobodę, ale pochwal je po wzięciu lekarstwa. Powiedz mu, że następnym razem będzie' mogło wybrać, czy przyjmie lekarstwo samodzielnie, czy znów ktoś będzie musiał je przytrzymać.

Zgoda na pliki cookie