8 Wskazówek, jak uspokoić ząbkujące dziecko

Trudno jest patrzeć na dolegliwości ząbkującego malucha. Niektóre dzieci doświadczają bardzo niewielu objawów ząbkowania lub dyskomfortu. Jeśli Twoje dziecko czuje się rozdrażnione lub wygląda, jakby czuło ból, zapoznaj się z naszymi najlepszymi sposobami na łagodzenie bólu ząbkującego dziecka.

1. Schłodzone owoce

Schłodzone banany są świetną, zdrową przekąską, która działa kojąco na dziąsła ząbkującego dziecka. Aby maluch się nie udławił, włóż owoc do gryzaka siatkowego i daj dziecku do lizania lub ssania. Używając tego rodzaju gryzaka, możesz też wypróbować inne rodzaje owoców, na przykład gotowane na parze jabłka, truskawki, mango lub dojrzałe gruszki.

2. Zimna myjka

Zanurz czystą myjkę w wodzie i wykręć, żeby była tylko lekko wilgotna. Następnie włóż do lodówki. Kiedy będzie zimna, złóż ją parę razy i daj dziecku do żucia. Uwaga!: nie zostawiaj dziecka bez opieki, ponieważ może to grozić udławieniem.

3. Metalowa łyżeczka

Zimny metal może złagodzić ból. Weź z szuflady w kuchni zwykłą łyżeczkę i włóż ją do lodówki. Kiedy będzie zimna, pocieraj dziąsła malucha wypukłą stroną.

4. Masowanie dziąseł dziecka

Po dokładnym umyciu rąk usiądź z dzieckiem i delikatnie masuj jego ząbki kolistymi ruchami.

5. Schłodzony gryzak nieżelowy

Włóż ulubiony gryzak do lodówki i po schłodzeniu podaj go maluchowi (koniecznie sprawdź, czy jest czysty). Kształt zabawki, ulubionego zwierzątka lub owocu nie ma znaczenia. Najważniejsze jest to, żeby dziecku było łatwo ją trzymać.

6. Śliniaki

Ząbkowaniu towarzyszy obfite ślinienie się. Chroń ubranka swojego dziecka, zakładając mu śliniak lub chustkę na szyję. O wiele łatwiej wytrzeć mu brodę śliniakiem, niż szukać chusteczki higienicznej lub pieluchy tetrowej. Delikatnie wycieraj dziecku buzię, aby zapobiec wysypce lub podrażnieniom. Ale nie rób tego zbyt często, żeby nie podrażnić wrażliwej skóry malucha.

7. Mamine przytulanie

Czasami najlepszym lekarstwem może być czas spędzony z mamą. Wykorzystaj wolną chwilę, żeby posiedzieć z dzieckiem. Zanurz się w wygodnym fotelu, włącz relaksującą muzykę i delikatnie kołysz maluszka. Dzięki temu dziecko będzie miało „przerwę” na przytulanie i ukojenie bólu, co zapewni Wam obojgu trochę odpoczynku.

8. Lekarstwa

Koniecznie skonsultuj się z pediatrą przed podaniem dziecku acetaminofenu, ibuprofenu czy paracetamolu. Pomocne mogą być również proszki homeopatyczne, ale przed ich użyciem tak samo należy zasięgnąć porady lekarza.

5 NAJLEPSZYCH SPOSOBÓW NA ZĄBKOWANIE

Zgoda na pliki cookie