Lęk separacyjny u niemowlaka - kiedy występuje, ile trwa i jakie są jej objawy?

Wiek 7–9 miesięcy to czas, kiedy pojawia się na dobre nieufność wobec obcych i lęk przed separacyjny. W pewnym sensie to dobra wiadomość: Zaniepokojenie obecnością nieznajomych sygnalizuje, że Twoje dziecko wykonało wielki krok w myśleniu i rozumieniuotaczającego go świata.

Lęk separacyjny – jak sobie radzić?

Postaraj się ograniczyć okresy waszej rozłąki i przerw w tym czasie do minimum. Nie musisz nadmiernie chronić swojego dziecka, jednak powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że dziecko przechodzi ważny okres intensywnego rozwoju. Należy mu dać czas i przestrzeń, aby mogło przyzwyczaić się do nowych osób. Pomimo tego, nie unikaj poznawania przez Twoje dziecko nowych osób — po prostu uprzedź je, że nie powinny brać dziecka na ręce, dopóki nie przyjrzy im się i nie pozbędzie początkowej nieufności.

jak pomóc dziecku poradzić sobie z lękiem separacyjnym?

Jeżeli chodzi o rozłąkę, koniecznie przygotuj dziecko na każde swoje oddalenie się. W tym wieku nie zrozumie dokładnie Twoich słów, jednak odczyta Twój ton głosu i język ciała. Wypracuj krótką formułę pożegnania, na której dziecko będzie się opierać. Bądź stanowcza i nie przepraszaj, że musisz się oddalić. Na początku pozostawiaj maleństwo na krótko ze znajomą osobą. Gdy wrócisz, daj znać, że jesteś. Potem stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności. Ten etap minie, ale może być bolesny. Wiedz, że wszystkie dzieci muszą go przejść.

Zgoda na pliki cookie