Niemowlęta wkładają wszystko do buzi - to normalny etap ich rozwoju

Dowiedz się, jak zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo

Każde dziecko od dnia narodzin do 18 miesiąca życia uwielbia wkładać do buzi różne przedmioty. To właśnie w ten sposób maluchy odkrywają świat i zdobywają wiedzę o rzeczach, które je otaczają. Przeciętny maluch poniżej trzeciego miesiąca życia oddaje się temu zajęciu przez około 30 minut dziennie. A ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy może się to zdarzyć, lepiej zachować czujność i wiedzieć, co dziecko ma w ustach.

Dlaczego dzieci wkładają wszystko do buzi

Gdy maluszek przyjdzie na świat, jego jama ustna zapewnia mu bardziej rozwinięte i bogate doznania sensoryczne w porównaniu z innymi częściami jego ciała. Niemowlęta wkładają sobie palce do ust i uwielbiają ssać brzeg kocyka – te czynności pozwalają im poznać takie pojęcia jak miękkość, twardość i jędrność. „Czy to ma jakiś zapach? Czy jest smaczne? Czy jest twarde czy miękkie? Cóż, po prostu włożę to sobie do buzi. Właśnie tak. Mniam, jest pyszne. Nie, jest okropne, lepiej dam sobie spokój”. Zobaczysz, że Twój maluch będzie wkładał do buzi i przeżuwał prawie wszystko, co napotka na swojej drodze – i to z niesłabnącym zainteresowaniem, które jest niezwykle ważne dla jego rozwoju i zbierania doświadczeń. Zanim dziecko skończy 6 miesięcy, proces odkrywania świata przy pomocy ust staje się jeszcze bardziej złożony, a użycie języka, warg i szczęk osiąga wyższy poziom zaawansowania, więc niemowlęta mogą czerpać różnego rodzaju informacje sensoryczne przez samo włożenie czegoś do ust i przeżuwanie.

Jak zapewnić bezpieczeństwo maluchowi, który wszystko wkłada do ust

Przede wszystkim musisz zwrócić szczególną uwagę na skuwki od długopisów, monety, spinki do włosów i wszystkie przedmioty, które są mniejsze niż piąstka dziecka. Dobrze je schowaj. Maluchy, które skończyły 3 lata nie wkładają różnych przedmiotów do buzi aż tak często, ale nadal mogą być narażone na związane z tym zagrożenia, kiedy bawią się lub eksperymentują w domu. Nie zostawiaj niesprzątniętych kawałków puzzli, nie stawiaj swoich butów na drodze małych odkrywców, uważaj, gdzie chowasz biżuterię i odkładaj na najwyższą półkę wszystkie przedmioty, które mogłoby skusić Twoje dziecko, jak guziki, lekarstwa, klucze i artykuły gospodarstwa domowego. Szczególnie uważaj na środki czystości i inne substancje chemiczne, ponieważ mogą one spowodować poważne podrażnienie oczu i skóry, a w dodatku poważnie zaszkodzić dziecku w przypadku połknięcia. Twój największy (lub raczej najmniejszy) pomocnik w kwestii prania, kapsułki Ariel 3 w 1 PODS, podobnie jak inne domowe detergenty, powinny być zawsze dobrze zamknięte, schowane i przechowywane poza zasięgiem dzieci, na górnej półce, w oryginalnym opakowaniu.

Nie ma nic piękniejszego od widoku uśmiechniętego malucha, który z radością odkrywa świat i cieszy się każdym kolejnym dniem. A zatem spraw, by te chwile były nie tylko szczęśliwe, ale i bezpieczne!

Dowiedz się więcej na https://www.keepcapsfromkids.eu/pl i przekaż tę wiadomość dalej!

Zgoda na pliki cookie