Malowanie palcami - pomysły dla dzieci

Co takiego jest w malowaniu palcami, że dzieci je uwielbiają? Możliwość zrobienia bałaganu jest istotną częścią zabawy! Oto, jak pobrudzić sobie ręce i nie nabałaganić za bardzo.

Malowanie palcami dla dzieci - Poradnik dla rodziców

Zabezpiecz otoczenie przed zabrudzeniem

Wybierz w domu pomieszczenie, w którym dziecko może swobodnie korzystać z farb. Rozłóż gazety na podłodze i na stole. Podwiń dziecku rękawy i pomóż nałożyć fartuszek, kitel lub dużą koszulę, aby ochronić ubranie.

Baw się fakturą i kolorami

Malowanie palcami jest przyjemną metodą na eksperymentowanie przez dziecko z fakturami i kolorami. Dodaj na przykład więcej wody, aby pokazać dziecku, jak farba staje się śliska, lub wymieszaj kolory, aby pokazać, jak się zmieniają.

Dziel się wrażeniem ze swoim dzieckiem

Opowiedz o wrażeniu, które farba pozostawia na palcach. Zachęcaj dziecko do używania wyrazów opisowych i metafor.

Malowanie palcami dla dzieci - Zrób odbitkę

Możesz zrobić odbitkę malunku swojego dziecka, kładąc na nim drugą kartkę papieru i lekko naciskając. Przymocuj dzieło do lodówki, żeby wszyscy mogli je podziwiać!

Malowanie palcami jest jednym z najlepszych sposobów dla dziecka na kreatywne wyrażanie siebie. Oprócz spędzania miłego czasu z rodzicami, trenują też mięśnie dłoni i palców oraz uczą się mieszania kolorów.

Czego potrzebujesz

  • Gazety

  • Fartuszek lub stara koszula

  • Papier wodoodporny oraz papier do malowania palcami

  • Farby w kolorach podstawowych do malowania palcami, kupione w sklepie lub zrobione własnoręcznie (patrz przepis poniżej)

Alternatywne pomysły

Jeśli Twoje dziecko nie chce brudzić sobie rąk farbami, możesz zastąpić farby innymi materiałami, np. mydłem, pianką do golenia z odrobiną barwnika spożywczego, czy nawet budyniem czekoladowym!

Przepisy na farby do malowania palcami

Przygotuj własną farbę do malowania palcami:

Przepis na farby 1:

  • 1 do 3 łyżek stołowych płynnej skrobi

  • 1 łyżka stołowa farby temperowej

Rozprowadź ciekłą skrobię (zamiast wody) na powierzchni do malowania. Dodaj farby temperowej.

Przepis na farby 2:

  • 4 szklanki zimnej wody

  • 1 szklanka skrobi kukurydzianej

  • 1 łyżeczka farby temperowej lub barwnika spożywczego

Wymieszaj wodę i skrobię kukurydzianą. Gotuj na średnim ogniu do zgęstnienia, stale mieszając. Zdejmij z ognia i dodaj farby lub barwnika spożywczego albo podziel mieszaninę na trzy części i dodaj trzy różne kolory.

Zgoda na pliki cookie