A292

Sposób, w jaki małe dziecko bawi się i posługuje zabawkami, może powiedzieć Ci, czy osiągnęło odpowiednie dla swojego wieku przełomowe momenty w rozwoju.

W wieku 2 lat pojawiają się motywy przewodnie zabaw, a ścieżki wyobraźni się spotykają. Dwulatki zaczynają używać swoich zabawek do opowiadania krótkich historyjek na wyjątkowe sposoby.

Na przykład Twoje dziecko może ułożyć prostokąt z klocków – rodzaj pomieszczenia. Wkłada do środka lalkę i woła: „Do domu”, zbliżając drugą lalkę. „Puk, puk! Wejdź!” – mówi, odsuwając jeden z klocków na bok, aby umożliwić drugiej lalce wejście do pokoju. Następnie obie lalki ściskają się.

Odgrywając taki scenariusz, Twój maluch demonstruje zdolność do pojmowania symboli. To w efekcie wiąże się z naśladowaniem, które pokazuje, że dziecko rozumie, jak działa jego świat. Zabawki kreatywne, takie jak klocki, pomagają dziecku ćwiczyć wyobraźnię. Daj mu czas i miejsce na tworzenie. Wykaż zainteresowanie, ale nie naciskaj zbyt mocno  – ono też nie jest całkiem pewne, co zrobi.