A307

W tym wieku Twój maluch powinien mieć możliwość podejmowania wielu decyzji – łącznie z tym, co chce zjeść. Zaoferuj mu kilka pożywnych potraw i pozwól mu wybrać spośród nich. Nie musi już żywić się papką. Jeśli dasz mu potrawy, które trzeba przeżuwać i przełknąć, jego szczęki lepiej się rozwiną, a jego paleta smakowa się rozszerzy.

Pozwól mu wybrać

Apetyt i rozwój małego dziecka zwykle obniżają się w drugim roku, więc Twój maluch nie będzie musiał jeść tak dużo, jak wcześniej. Pozwól mu wybierać, co zje spośród tego, co je reszta rodziny, ale nie podawaj mu dodatkowej soli. Wciąż zastanawiasz się, co powinno jeść Twoje dziecko? Zdobądź porady i sugestie.

Pomocna wskazówka:

Niech posiłki będą luźnym czasem towarzyskim, aby ułatwić dziecku nauczenie się dobrych nawyków żywieniowych. Spróbuj zrelaksować się w trakcie posiłku. Unikaj komentarzy w stylu „Spójrz na swoją siostrzyczkę – jak ładnie wcina swoje warzywa”. Wywieranie nacisku na swoje dziecko prawdopodobnie je zniechęci i może nawet prowadzić do problemów z jedzeniem. Twoje dziecko zje, kiedy będzie głodne.