Czym żywić 2-latka

Tempo rozwoju Twojego dwulatka zwolniło, więc nie potrzebuje on tyle jedzenia, jakby Ci się mogło wydawać. Ma też silne preferencje co do tego, co będzie jeść (oraz gdzie, kiedy i z jakiego talerza). Porada na początek? Nie walcz.

Powiedz sobie szczerze: nie jesteś w stanie wygrać

Jeśli nie będziesz z pasją zwalczać tych zachcianek, Twoje dziecko też nie będzie tak zajadle o nie walczyć. Naleganie na to, żeby robić rzeczy po Twojemu, jedynie sprawi, że bitwa będzie dla niego tym ważniejsza. Inaczej mówiąc, nie pytaj go, na co ma ochotę: to zbyt wiele władzy w rączkach tak małej istotki. To Ty przygotowujesz menu, które powinno uwzględniać jedzenie dobre dla dziecka.

Zadbaj o to, by Twoje dziecko jadło przy stole. Ludzie, którzy jedzą o określonych porach i w określonym miejscu, żywią się zwykle najlepiej i są w najlepszej formie. Szybko wprowadź ten dobry nawyk. Trzymaj posiłki z dala od samochodu, łóżka i telewizora. Jeśli Twoje dziecko nie chce pić dość mleka, podaj mu wapń w formie sera lub jogurtu. Powinno być na tym etapie całkiem odstawione od butelki.

Unikaj walki o jedzenie

Jeśli Twój dwulatek odmawia jedzenia czegokolwiek, co przed nim postawisz, bezpośrednia konfrontacja do niczego nie doprowadzi. Spróbuj zamiast tego tych metod:

  • Odsuń go od stołu i spróbuj ponownie za kilka godzin, w następnej porze regularnego posiłku.

  • Rozpocznij od pożywnych przekąsek, takich jak ser i krakersy lub owoce. Połóż je na tacce i dołącz do dziecka.

  • Jeśli wciąż odmawia, zostaw je i nie martw się. Żadne zdrowe dziecko, nawet dwulatek, nigdy się samo nie zagłodziło.

Skoordynuj karmienie ze żłobkiem

Zapytaj opiekunów ze żłobka o nawyki żywieniowe Twojego dziecka. Dzieci uczą się w różnych środowiskach i w dietach dzieci jest dużo swobody. Jeśli jest to możliwe, wpadnij od czasu do czasu na drugie śniadanie z dzieckiem.

Zgoda na pliki cookie