Zabawa z innymi dziećmi

Zabawa Twojego dziecka z rówieśnikami jest urocza. Ale mniej urocze jest, gdy zabawa nagle zmienia się w napad złości, krzyki i walkę o zabawki.

Przygotowania do zabawy z innymi dziećmi, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zapewnianie bezstresowej zabawy dla Ciebie i Twojego dziecka: oto co musisz wiedzieć na ten temat.

1. Zaplanowanie zabawy z innymi dziećmi

Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie miało prawdziwych interakcji z innymi dziećmi do swoich trzecich urodzin. Do oznak, że Twoje dziecko jest gotowe do zabawy z kolegą, należy lepsza świadomość uczuć innych (np. pytanie dlaczego inne dziecko jest smutne) i okazywanie zainteresowania tym, co robi dziecko bawiące się obok.

2. Na początku można przewidywać ograniczoną interakcję–

Pamiętaj, że w tym wieku Twoje dziecko prawdopodobnie nie opanowało jeszcze idei kooperacji i nie ma wystarczająco szerokiego zasobu słów, aby wyjaśnić swoją frustrację. Oznacza to, że powinnaś być gotowa na ograniczanie szkód, jeśli napad złości zacznie wymykać się spod kontroli.

3. Przygotowanie do zabawy z innymi dziećmi

Ograniczenie czasu zabawy pomoże zmniejszyć frustrację, gdy się ona pojawi z powodu zmęczenia lub pobudzenia dzieci. Kiedy już umówisz swoje dziecko na zabawę z innymi, uprzedź je. Powiedz mu, że Krzyś przyjdzie się z nim pobawić i że będzie musiało podzielić się swoimi zabawkami. Pozwól mu wybrać kilka wyjątkowych zabawek, które może odłożyć na czas zabawy z innymi.

4. Twoja rola w trakcie zabawy z innym dzieckiem

W trakcie pierwszego spotkania powinnaś pozostać w pokoju, ale nie angażować się aktywnie. Jeśli atmosfera się podgrzeje, możesz się wtrącić. Zwykłe wyjaśnienie może zdziałać cuda: “Krzyś nie miał jeszcze szansy pobawić się ciężarówką. Co powiesz na to, żebyśmy odmierzyli jeszcze stoperem 3 minuty zabawy dla Ciebie? Potem możesz ją dać Krzysiowi.”

Zgoda na pliki cookie