A274_2

Zabawa z innymi dziećmi

Zabawa Twojego dziecka z rówieśnikami jest urocza. Ale mniej urocze jest, gdy zabawa nagle zmienia się w napad złości, krzyki i walkę o zabawki.

Przygotowania do zabawy z innymi dziećmi, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, zapewnianie bezstresowej zabawy dla Ciebie i Twojego dziecka: oto co musisz wiedzieć na ten temat.

1. Zaplanowanie zabawy z innymi dziećmi

Twoje dziecko prawdopodobnie nie będzie miało prawdziwych interakcji z innymi dziećmi do swoich trzecich urodzin. Do oznak, że Twoje dziecko jest gotowe do zabawy z kolegą, należy lepsza świadomość uczuć innych (np. pytanie dlaczego inne dziecko jest smutne) i okazywanie zainteresowania tym, co robi dziecko bawiące się obok.

2. Na początku można przewidywać ograniczoną interakcję–

Pamiętaj, że w tym wieku Twoje dziecko prawdopodobnie nie opanowało jeszcze idei kooperacji i nie ma wystarczająco szerokiego zasobu słów, aby wyjaśnić swoją frustrację. Oznacza to, że powinnaś być gotowa na ograniczanie szkód, jeśli napad zło��ci zacznie wymykać się spod kontroli.

3. Przygotowanie do zabawy z innymi dziećmi

Ograniczenie czasu zabawy pomoże zmniejszyć frustrację, gdy się ona pojawi z powodu zmęczenia lub pobudzenia dzieci. Kiedy już umówisz swoje dziecko na zabawę z innymi, uprzedź je. Powiedz mu, że Krzyś przyjdzie się z nim pobawić i że będzie musiało podzielić się swoimi zabawkami. Pozwól mu wybrać kilka wyjątkowych zabawek, które może odłożyć na czas zabawy z innymi.

4. Twoja rola w trakcie zabawy z innym dzieckiem

W trakcie pierwszego spotkania powinnaś pozostać w pokoju, ale nie angażować się aktywnie. Jeśli atmosfera się podgrzeje, możesz się wtrącić. Zwykłe wyjaśnienie może zdziałać cuda: “Krzyś nie miał jeszcze szansy pobawić się ciężarówką. Co powiesz na to, żebyśmy odmierzyli jeszcze stoperem 3 minuty zabawy dla Ciebie? Potem możesz ją dać Krzysiowi.”

Może Cię zainteresować również: