Pieluszkowe zapalenie skóry - Zapobieganie i pielęgnacja odparzeń

Jeśli zauważysz, że skóra pod pieluszką jest zaczerwieniona lub podrażniona, niewykluczone, że jest to odparzenie. Pampers pomaga Ci chronić skórę Twojego dziecka oraz zapobiegać i leczyć odparzenia, tak aby szybko się goiły.

Czym jest odparzenie?

Odparzenie to częsty rodzaj zapalenia skóry, które może się objawiać zaczerwienieniem lub guzkami otaczającymi obszar skóry dziecka przykryty pieluszką.

Pieluszkowe zapalenie skóry - Objawy

Jeśli skóra pod pieluszką jest zaczerwieniona i podrażniona, możliwe, że jest to odparzenie. Skóra może też być rozpulchniona i ciepła w dotyku. Odparzenia mogą być łagodne i ograniczyć się do kilku czerwonych plam na małej powierzchni lub rozległe i w postaci czerwonych tkliwych guzków sięgać nawet brzuszka i ud dziecka.

Jeśli odparzenie charakteryzuje się również różowawymi guzkami otaczającymi czerwoną plamę w obszarze, gdzie była założona pieluszka lub wokół ust dziecka, może to oznaczać zaawansowaną infekcję grzybiczą, która wymaga zastosowania miejscowych leków przeciwgrzybiczych.

Ponieważ Twoje dziecko nie potrafi Ci jasno wyjaśnić, co mu dolega, może to manifestować płaczem i drażliwością, szczególnie w chwili zmiany pieluszki, a także utratą apetytu.

Odparzenia spowodowane przez pieluchy - zapobieganie i pielęgnacja

Aby wyleczyć odparzenie, często zmieniaj pieluszki dziecka, aby ograniczyć kontakt skóry z wilgocią.  Oto kilka innych wskazówek dotyczących pielęgnacji pupy Twojego maluszka:

 • Pozwól skórze oddychać, codziennie zostawiając dziecko na jakiś czas bez pieluszki.

 • Po wypróżnieniu dokładnie wyczyść pupę maluszka i wysusz ją przed założeniem pieluszki.

 • Nałóż grubą warstwę maści z tlenkiem cynku, żelu na bazie parafiny lub substancji polecanej przez Twojego pediatrę, aby uniemożliwić kontakt podrażnionej skóry z moczem.

 • Zastanów się, czy ostatnio nie zmieniłaś dziecku diety lub czegoś w otoczeniu dziecka, co może wywoływać odparzenia.

 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli odparzenia nie znikną po kilku dniach lub jeśli pojawią się pęcherze wypełnione ropą.

Pieluszkowe zapalenie skóry - profilaktyka

Pieluszkowe zapalenie skóry występują bardzo często, ale istnieje kilka wskazówek, które pozwolą Ci uchronić dziecko przed odparzeniami:

 • Pamiętaj, aby zmienić pieluszkę zaraz po tym, jak stanie się mokra lub brudna.

 • Dokładnie czyść okolice pupy dziecka po każdym wypróżnieniu i pozwól im wyschnąć. Uważaj, aby nie trzeć skóry za mocno ani za długo.

 • Pokryj pupę dziecka cienką warstwą maści ochronnej lub żelu na bazie parafiny.

 • Zakładając świeżą pieluchę, zapnij ją wygodnie, niezbyt ściśle ani nie za luźno, pozwalając na dopływ powietrza.

 • Rozważ stosowanie pieluszek jednorazowych, np. Pampers Swaddlers, które zawierają cienką warstwę balsamu na wierzchu, która utrzymuje delikatną skórę dziecka w suchości.

 • Jeśli dziecko bierze antybiotyki lub ma biegunkę, szczególnie dokładnie obserwuj skórę pod pieluszką i częściej zmieniaj pieluszki.

Co jeszcze może wywołać wysypkę na skórze pod pieluszką inną niż odparzenie od pieluszki?

To, co wydaje się odparzeniem od pieluszki na pupie dziecka może równie dobrze być innym, łagodnym podrażnieniem skóry u dziecka. Dlatego jest ważne, aby rozpoznać różnicę pomiędzy odparzeniami od pieluszek a innymi powszechnymi dolegliwościami, tak aby i jednym, i drugim efektywnie zapobiegać. Liszajec, łojotok i potówki często mylone są z odparzeniami.

Liszajec

Zakaźna bakteryjna choroba skóry, objawiająca się na skórze pod pieluszką oraz na twarzy i dłoniach, z krostami i strupowatymi owrzodzeniami w kolorze miodu, które pokrywają się pęcherzykami i swędzą. Ponieważ schorzenie to jest zaraźliwe, wszyscy członkowie rodziny powinni myć ręce mydłem przeciwbakteryjnym, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby. Jeżeli zauważysz ten rodzaj owrzodzenia, skontaktuj się z pediatrą, który zapewne przepisze maść antybiotykową lub antybiotyk w postaci doustnej.

Łojotok

Częsta dolegliwość skórna dotykająca dzieci w pierwszym roku życia. Zaobserwujesz wystające nad skórę, chropowate czerwone płaty pokryte białą lub żółtą łuską w okolicach pachwin, genitaliów i podbrzusza dziecka; gdy podobne łaty pojawiają się na skórze głowy, zmiany te nazywamy ciemieniuchą. Spróbuj zastosować wydawaną bez recepty maść kortyzonową lub hydrokortyzonową na objęte zmianami miejsca oraz regularnie kąp i dobrze osuszaj dziecko. Jeżeli zmiany szybko nie znikną, skontaktuj się z pediatrą, który może przepisać silniejszą maść z kortyzonem.

Potówki

Wysoka temperatura i wilgotność mogą wywołać potówki, które powstają, gdy pot zbiera się na skórze i nie jest w stanie wyparować. Ta rzadziej występująca po ukończeniu 3. miesiąca życia dolegliwość przypomina z wyglądu wysyp trądziku, objawiając się bardzo małymi różowymi krostkami, potencjalnie między fałdami skórnymi w okolicy zakrytej pieluszką, szczególnie tam, gdzie plastikowa podszewka pieluchy lub jej zewnętrzna warstwa dotyka skóry. Wilgoć i wilgotne powietrze to główne przyczyny potówek, więc dopilnuj, aby dziecko nie było zbyt ciepło ubrane i żeby jego skóra pozostawała w suchości. Jeżeli potówki są intensywne, czas skontaktować się z prowadzącym Cię specjalistą.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT Bezpieczeństwo i zobowiązania

Zgoda na pliki cookie