Kompletowanie wyprawki przed pojawieniem się dziecka na świat to duże wyzwanie dla przyszłych rodziców. Nie zawsze też pamiętamy o przedmiotach, które pomogą zapewnić dziecku spokojny sen. W materiale znajduje się lista najpotrzebniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać podczas zakupów, jeśli chcemy, aby nasz malec spał komfortowo.

Kompletowanie wyprawki to bardzo ważny element przygotowań do pojawienia się malca na świecie. Sporo rodziców spędza nad jej planowaniem wiele godzin, a i tak, rzadko która para może być pewna, że niczego nie zapomniała oraz, że to co kupiła będzie użyteczne. Jednocześnie wielu rodziców zastanawia się, jakie trudności zafunduje im nowy członek rodziny, z jakimi problemami będą się borykać w pierwszych miesiącach życia i jak najlepiej przygotować się na ich nadejście. Zarówno w Internecie, jak i podczas zajęć w szkole rodzenia można znaleźć i usłyszeć wiele porad dotyczących kompletowania wyprawki dla niemowlaka, jednak rzadko poruszany jest bezpośrednio temat snu dziecka i tego, co powinna zawierać wyprawka, żeby zapewnić dziecku oraz rodzicom spokojne drzemki i noce. Co, przez pryzmat tego kryterium, może okazać się niezbędne w wyprawce? Przez pierwsze cztery, a nawet pięć miesięcy w życiu dziecka przydatne mogą okazać się:

 1. Otulacz noworodkowy - najlepiej sprawdzi się malutki, cienki, bawełniany lub bambusowy kokonik, zapinany na suwak, dzięki któremu możemy sprawnie ciasno otulić malca. Jest łatwy w utrzymaniu czystości i nadaje się dla dzieci od 1 dnia życia do nawet 6/7 miesiąca (zwykle otulacze występują w kilku rozmiarach w zależności od wagi dziecka). Ciasne otulanie jest niezawodnym sposobem na kolki i niespokojne popołudnia z dzieckiem. Korzystanie z otulacza zwykle wpływa pozytywnie na drzemki oraz długi sen nocny, więc ten element wyprawki powinien się znaleźć wysoko na liście priorytetów podczas wyprawkowych zakupów. Warto wiedzieć, że takiej roli nie spełni rożek - ponieważ zwykle nie otuli dziecka wystarczająco ciasno, a dodatkowo może doprowadzić do przegrzania malucha.

 2. Dostawka do łóżka/ kosz Mojżesza /kołyska - w pierwszych miesiącach życia malucha, kiedy karmienia nocne są częste, bardzo wygodnie jest mieć w nocy dziecko przy sobie. Najlepszym sposobem na wspólne spanie są dostawki do łóżka specjalnie dla niemowląt. Takie rozwiązanie jednak potrafi być kosztowne. Alternatywnym pomysłem jest np. kosz Mojżesza lub kołyska przystawione blisko łóżka rodziców. Dodatkową jego zaletą jest możliwość delikatnego bujania niespokojnego niemowlaka, w przypadku kiedy po karmieniu ciężko mu zasnąć.

 3. Lampka nocna - większość rodziców przed urodzeniem dziecka nie posiada w domu lampek dających poświatę świetlną, a nie mocne światło dostosowane np. do czytania. Po urodzeniu malucha, zwłaszcza podczas karmień nocnych, nie ma nic bardziej użytecznego, niż delikatna np. LED lampka. Takie urządzenie oświetli miejsce spania malucha i umożliwi jego karmienie, ale jednocześnie światło nie będzie na tyle intensywne, żeby malucha rozbudzić.

 4. Rekwizyty szumiące – w wielu przypadkach jednostajny szum potrafi uspokoić nawet kolkowe niemowlę i pomóc mu zasnąć. Kiedyś nasze babcie i mamy stosowały szum odkurzacza lub suszarki, żeby ukoić płacz malca. Dzisiaj możemy skorzystać z szumiących przytulanek, aplikacji emitujących biały lub różowy szum na smartfonach czy z generatorów szumu, które są coraz lepiej dostępne na polskim rynku. W pierwszych miesiącach dobry sprzęt szumiący przyda nam się bardziej niż przytulanki czy kolorowe kocyki.

 5. Fotelik/nosidełko samochodowe z adapterami do wózka - spanie w foteliku przez dłuższy czas, ze względu na pozycję, którą przyjmuje niemowlę, nie jest dla niego korzystne. Jednak na krótkie drzemki fotelik jest wprost idealnym rozwiązaniem, szczególnie, że jednostajny ruch samochodu oraz szum w tle zwykle dobrze usypia większość dzieci. Kiedy jednak maluch zaśnie, a my nie chcemy go budzić wysiadając z samochodu, zamiast dźwigać ciężki fotelik warto skorzystać z możliwości wpięcia go do stelaża wózka. Wiele fotelików ma taką możliwość, przy czym niektóre z nich wymagają do tego specjalnych adapterów. Alternatywą dla adapterów do wózka mogą być kółka doczepiane bezpośrednio do nosidełka samochodowego.

 6. Wózek z gondolą - to dość oczywisty element wyprawki dla malucha. Warto jednak zwrócić uwagę na wielkość gondoli, szczególnie jeśli nasze dziecko rodzi się jesienią lub wczesną zimą. Niemowlę ubrane w kilka warstw ubrań i kombinezon dość szybko może z gondoli wyrosnąć. Gondola jest najwygodniejszym wózkiem do spania dla małego dziecka, a sen na świeżym powietrzu jest dla niego zdrowy, więc warto swój wybór pod tym kątem dobrze przemyśleć.

 7. Zaciemnienie do fotelika lub wózka - dzisiaj na rynku dostępne są już specjalnie do tego stworzone ochraniacze, które pozwalają w prosty sposób zaciemnić fotelik samochodowy czy gondolę wózka podczas snu dziecka. Takie ochraniacze wykonane są z oddychających materiałów i często mają także otwory wentylacyjne, dlatego są bardziej bezpieczne niż przykrywanie wózka malca szalikiem, kocykiem lub innym nieoddychającym materiałem. Pamiętajmy, aby przykrytego wózka nigdy nie zostawiać na słońcu, żeby maluch się nie przegrzał.

 8. Chusta - noworodki oraz małe niemowlęta, które nie trzymają samodzielnie główki i nie utrzymują pozycji siedzącej, można nosić w chuście, np. tkanej lub elastycznej.Na trudniejsze popołudnia z niespokojnym maluchem czy na wycieczkę do sąsiedniej przychodni lub sklepu, taka chusta może być zbawieniem dla rodziców. Dodatkowo bliskość rodzica, jego bicie serca czy delikatne bujanie podczas spaceru, ułatwiają dziecku zasypianie. Należy jednak pamiętać, że dobrze jest wcześniej nauczyć się poprawnie wiązać chusty, żeby mieć pewność, że pozycja malucha jest odpowiednia i bezpieczna dla jego zdrowia.

Po ukończeniu przez dziecko piątego/szóstego miesiąca życia warto dodatkowo zaopatrzyć się w:

 1. Łóżeczko niemowlęce - kiedy niemowlę dorasta, a karmień nocnych ubywa, możemy pomyśleć o tym, aby powoli przyzwyczajać malucha do spania w łóżeczku niemowlęcym. Często dzieci w około 5 miesiącu życia (niektóre wcześniej, niektóre później) po prostu wyrastają z kołysek, koszy czy dostawek, więc jest to dobry moment na przeniesienie malca do nowego łóżeczka. W łóżeczku potrzebujemy jedynie prześcieradła z gumką założonego na dobrej jakości materac. Przy wyborze materaca ważne jest, aby wziąć pod uwagę komfort oraz bezpieczeństwo malucha i wybrać np. materac lateksowy.

 2. Śpiworek - kiedy niemowlak wyrasta z otulacza lub zaczyna obroty na brzuch, śpiworek jest idealnym następcą. W wieku poniżej 1 roku odradza się stosowanie pościeli i kocyków, a do nawet 2-3 roku życia ortopedzi odradzają jakiejkolwiek formy poduszek. Dla malucha w tym wieku można kupić śpiworek, który powinien starczyć na co najmniej rok (np. rozmiar 6-18 miesięcy), ale w śpiworku dzieci mogą spać spokojnie do 2,5-3 roku życia, kiedy zwykle przestają się tak dynamicznie kręcić przez sen i nie zrzucają z siebie kołderki czy koca.

 3. Przytulanka - około 4/5 miesiąca życia dzieci zaczynają zauważać i świadomie chwytać elementy, które je otaczają. To dobry moment, żeby wprowadzić dziecku do spania pierwszą przytulankę. Warto wiedzieć, że powinna ona być mała, tak żeby maluch się o nią nie zaplątał ani nie przydusił. Bardzo dobrze sprawdzają się przytulanki-szmatki, czyli zwykle niewielka główka misia, z kawałkiem materiału-szmatki. Dzieci bez problemu potrafią chwycić takiego małego misia i często przytulają się do niego lub ssą kawałki materiału.

 4. Nosidło - kiedy maluch wyrasta z okresu noworodkowego, samodzielnie trzyma główkę i utrzymuje pozycję siedzącą, możemy rozważyć zakup nosidła zamiast chusty. Nosidła są o tyle wygodniejsze, że szybko można je założyć, bez konieczności wiązania, tak jak w przypadku chusty. Na polskim rynku jest wiele dobrej klasy nosideł. Niektóre polskie marki są dobrze znane na zachodnich rynkach, więc wystarczy dobrze poszukać, aby znaleźć nosidło idealne. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na nosidło, warto poszukać w okolicy wypożyczalni nosideł – takie miejsca w większych miastach już się pojawiają.

 5. Wózek spacerowy - kiedy maluch wyrasta z gondoli, pora na kolejny wózek, czyli spacerówkę. Pod kątem spania malucha w spacerówce, warto szukać takiej, która jest płaska po rozłożeniu oraz szeroka na tyle, żeby nasze niemowlę mogło komfortowo spać w wózku przy okazji spaceru. Warto zwrócić też uwagę na wielkość budki, aby słońce nie budziło malucha.

Warto jednak pamiętać, żeby nie wpadać w szał zakupów przed porodem i kupić część wyprawki dopiero po przyjściu malucha na świat. Będziemy wtedy już mniej-więcej wiedzieć czego nasz maluch potrzebuje i jak wpisuje się to w nasz styl rodzicielstwa.

Napisane przez

SleepConcept