sleep4

Dziecko zasypia jedynie przy karmieniu piersią. Czy można go tego oduczyć?

W pierwszych dniach po narodzinach dziecka wielu rodziców szybko orientuje się, że karmienie piersią jest wspaniałym sposobem na wyciszenie malucha czy też jego uśpienie. To też doskonały moment na spokojne zrelaksowanie się nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy. Wiele mam uwielbia ten błogi spokój i intymny charakter połączony z niezwykłym poczuciem bliskości. Kiedy jednak minie pierwszych kilka tygodni, dobrze jest zacząć stopniowo przyzwyczajać malucha do zasypiania bez piersi. W ten sposób unikniesz ciągłego wstawania za każdym razem, kiedy dziecko obudzi się w nocy. Tym bardziej, że niektóre maluchy przyzwyczajone do zasypiania przy piersi z czasem zamiast spać coraz dłużej, zaczynają się coraz częściej wybudzać, domagając tego, co dobrze znają, czyli „cyca”. Uwaga! coraz częstsze pobudki wcale nie oznaczają tego, że Twoje dziecko jest głodne. Im starszy maluch, tym dłuższe przerwy pomiędzy jednym a drugim karmieniem piersią w nocy może wytrzymać, a Ty możesz go tego nauczyć.

Od czego zaczynamy?

Na początek obserwuj uważnie swoje maleństwo w czasie karmienia. Jeśli zauważysz, że jego oczka powolutku się zamykają, a ono zaczyna zasypiać i jednocześnie nie ssie już tak mocno piersi i nie przełyka głośno mleka, delikatnie wyjmij mu pierś z ust i odłóż go do jego łóżeczka. To pozwoli mu zacząć oddzielać karmienie od zasypiania.

Jeśli jednak będziesz miała poczucie, że dziecko jeszcze się nie najadło, a mimo to zaczyna zasypiać w czasie ssania, delikatnymi ruchami, ale dość żwawymi, głaszcz go po jego pleckach (najlepiej wzdłuż kręgosłupa) oraz po szyjce i twarzy. W ten sposób dajesz mu znać, że jeszcze nie pora na sen, lecz na jedzenie. Utrudniasz mu też zaśnięcie.

Jeśli i to nie przyniesie rezultatu, wyjmij pierś na chwilę i zacznij mówić do maluszka, rozbudzając go łagodnie. Po chwili wróć do karmienia. Wyjmuj ją za każdym razem, kiedy będziesz miała poczucie, że maluch już nie je, lecz tylko ssie pierś.

Kiedy zdecydujesz, że Twój maluszek jest już najedzony,  odłóż go do łóżeczka w lekkim półśnie. Nie czekaj aż zupełnie zaśnie. Lepiej jest, gdy Twoje dziecko ma świadomość miejsca, w którym zasypia. Dzięki temu nie będzie tak zdziwione, kiedy nagle przebudzi się w nocy. Wciąż będzie w tym samym miejscu. Nie martw się, jeśli zacznie płakać. To naturalne. Podchodź do malucha i spokojnym głosem i ruchami spróbuj go wyciszyć. Daj sobie i dziecku czas na pokonanie tej przeszkody. Dwie minuty to zdecydowanie za mało. Jeśli płacz dziecka jest zbyt intensywny albo Tobie trudno go znieść,  dobrze jest wtedy poprosić partnera o pomoc przy uspakajaniu. Tym bardziej, że zapach mleka i Twojej piersi może utrudniać dziecku wyciszenie i zaśnięcie :)

Po jakimś czasie możesz też stopniowo zacząć przesuwać karmienie na wcześniejszą porę tak, by przed ostatecznym pójściem spać wygospodarować jeszcze chwilę na drobne pieszczoty czy kołysanki. W ten sposób zdecydowanie odseparujesz pierś od samego aktu zasypiania. W to miejsce sygnałem do snu staną się te właśnie rytuały.

Może Cię zainteresować również: