vaginal 605

Błona śluzowa nie tylko pokrywa wnętrze jamy ustnej i nosowej, ale również wnętrze Twojej pochwy. Śluz wydzielany z pochwy nazywany jest wydzieliną pochwową. Wydzielina ta służy do nawilżania i oczyszczania pochwy. Wydzielina z pochwy w ciąży ma dodatkowo funkcję ochronną – chroni rozwijające się dziecko przed infekcjami.

Jak wygląda normalna wydzielina z pochwy w ciąży Normalna wydzielina z pochwy w ciąży ma rzadką konsystencję i delikatny zapach – zwykle jest bezbarwna, chociaż może mieć biały albo białawy kolor, co możesz zaobserwować na bieliźnie czy papierze toaletowym.

Jak zmienia się wydzielina podczas ciąży Ilość i konsystencja wydzieliny z pochwy w ciąży będzie się zmieniać z dnia na dzień. Możesz zaobserwować zmiany ilości produkowanej wydzieliny. Według 43% kobiet ilość produkowanej wydzieliny z pochwy w ciąży wzrasta wraz z jej rozwojem i może się zwiększać nawet do dnia porodu – niekiedy staje się dość obfita.

Kiedy zgłosić się do lekarza Zwiększenie ilości produkowanej wydzieliny z pochwy w  ciąży to zupełnie normalny objaw. Jednak należy udać się do lekarza:

  • Kiedy wydzielina nagle się zmieni Jeżeli zmieni się jej kolor (stanie się żółta, zielona albo szara), zapach (silny albo nieprzyjemny), ilość albo konsystencja albo gdy podczas upławów odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie. Mogą to być objawy m.in. infekcji albo wyciekania płynu owodniowego.

  • Kiedy pojawi się niewielkie krwawienie Plamienie podczas ciąży nie jest nietypowym objawem, zwłaszcza na jej początkowych etapach. Zwykle nie stanowi ono powodu do zmartwień (powinnaś jednak natychmiast udać się do lekarza).

Jak zapewnić sobie poczucie świeżości Niektóre kobiety, dla których wydzielina z pochwy w ciąży jest kłopotliwa,  stosują wkładki chroniące bieliznę i pomagające zachować świeżość i czystość na co dzień. Wkładki Discreet są tak cienkie i delikatne, że zapomnisz, że je nosisz. Podziel się swoimi radami

Chcemy poznać Twoje zdanie. Może masz wskazówki, które okażą się pomocne dla innych kobiet w ciąży?

Pampers Protection banner