Już w ciągu pierwszej godziny w Twych ramionach dziecko będzie gotowe na pierwsze karmienie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karmienie piersią, będziesz spędzać mnóstwo czasu na pożywianiu maleństwa przez pierwsze tygodnie i miesiące jego życia.

Karmienie piersią może wydawać się najbardziej naturalną rzeczą na świecie, jednak nie zawsze jest takie proste. Możesz wraz z dzieckiem potrzebować czasu na przywyknięcie do tego. Pamiętaj, to dla Was obojga pierwsze takie doświadczenie.

Początkowo produkowane mleko w Twoich piersiach jest specjalną substancją, która nazywa się siara. To żółtawy płyn pełen protein i podnoszących odporność przeciwciał, które doskonale przysłużą się Twojemu dziecku.

Karmienie piersią może być trudne, więc postaraj się nie denerwować się zbytnio i porozmawiaj z lekarzem lub konsultantem ds. laktacji, którzy udzielą Ci pomocy. Jeżeli nie możesz karmić piersią, dostępne są świetne preparaty mleczne w ramach alternatywy. Najważniejsze, by Twoje dziecko otrzymało składniki odżywcze, których potrzebuje.

“Karmienie piersią inaczej wygląda dla każdej mamy i dziecka. Było to większym wyzwaniem niż myślałam, ale nie poddałam się, wysłuchałam rad innych matek i pielęgniarek i ostatecznie wyćwiczyłam technikę, która sprawdziła się dla nas obojga.”

Karen, mama dwumiesięcznego Dominica

Wskazówki od mam

  • Dobre uchwycenie piersi to podstawa. Poczekaj, aż usta dziecka szeroko otworzą się, a potem pomóż mu uchwycić pierś.

  • Obszar aureoli powinien znaleźć się w buzi dziecka.

  • To właśnie zasysanie aureoli powoduje uwalnianie mleka.

  • Jeżeli coś nie pasuje, przerwij palcem ssanie i spróbuj ponownie.

  • Każde karmienie piersią trwa typowo od 20 do 45 minut i odbywa się co 3 godziny.

  • Sprawdź, czy dziecko otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu, śledząc czas karmienia, z której piersi oraz licząc mokre pieluszki.

  • W pierwszych kilku dniach dziecko powinno moczyć 1-3 pieluchy dziennie.

  • W zadaniu tym mogą pomóc Ci specjalne pieluszki z sygnalizatorem zamoczenia aktywowanym moczem.