Wyuczanie wzorca snu: dobre zwyczaje

Niemowlęta i małe dzieci lubią zwyczaje, więc spodoba im się przewidywalność związana z praktykowanym rytuałem. Wykonywanie tych samych prostych czynności przed snem każdego dnia pomaga zasygnalizować, że wszystko jest pod kontrolą i jest bezpiecznie, a teraz pora spać.

Oto wybrane przez nas porady w zakresie rytuału usypiania, które warto wykorzystać, gdy dziecko nie chce spać.

  • Liczy się przede wszystkim konsekwentność Gdy wdrożysz już rytuał usypiania i będziesz regularnie go stosować, dzieci wyrobią sobie określone oczekiwania. Ze względu na aspekt praktyczny, postaraj się ograniczyć związane z tym czynności do 30 min. lub jeszcze krótszego czasu.

  • Postaw na prostotę Niech zwyczaje związane ze snem nie będą skomplikowane, tak aby można było je realizować nawet, gdy wyjedziesz. Może to być ciepła kąpiel, bajka na dobranoc, specjalna piosenka, otulanie i całus na dobranoc.

  • Przypominanie o porze na sen Małym dzieciom przyda się kilka przypomnień, że zbliża się czas na spanie; nagłe zakomunikowanie im tego sprawi, że jeszcze bardziej będą się opierać przed zakończeniem zabawy.

  • Wyłącz światła Uświadamia to dziecku różnicę pomiędzy dniem a nocą. Jeżeli obudzi się i będzie ciemno, stwierdzi że nadal jest ‘pora snu'.

  • Zachowaj elastyczność Jeśli dziecko jest chore i chce jeszcze jedną bajkę, możesz trochę nagiąć zasady – staraj się tylko całkiem nie łamać rytuału. Pora snu to szczególny czas dla Was obojga, gdy np. poprzez przytulanie możecie budować więź między sobą!

  • Nie karz w ten sposób Niech Wasz rytuał zasypiania będzie czymś wyjątkowym – dlatego nie pomijaj go w ramach kary.

Ciesz się porą usypiania: chociaż niekiedy może być trudno, to bez dwóch zdań cenne doświadczenie dla wytwarzania się więzi!

Zgoda na pliki cookie