10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 4 5 5 6 7 8 9

28. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W zeszłym tygodniu dziecko po raz pierwszy otworzyło oczy. W tym tygodniu, jeśli skierujesz jasne światło na swój brzuch, dzidziuś może otworzyć oczy i odwrócić się od światła.

Głośno i wyraźnie. Fale emitowane przez mózg Twojego dziecka wskazują, że reaguje na dźwięki w otoczeniu. Zaczynają się także różnicować wzorce snu. Cykl snu będzie stawać się wyraźniejszy im bliżej daty rozwiązania.

Swobodne oddychanie. To istotna faza w rozwoju płuc Twojego dziecka. Gdy zaczerpnie pierwszy oddech, płuca prześlą tlen do naczyń krwionośnych, które następnie rozprowadzą go po całym ciele. Organizm Twojego dziecka wytwarza również środek powierzchniowo czynny, który zapobiega sklejaniu się pęcherzyków powietrznych, dzięki czemu będzie mogło prawidłowo oddychać po urodzeniu. Oskrzela dojrzewają, dzieląc się na coraz mniejsze gałązki. pregnancy week 28 fetus

28. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Badanie kontrolne na czynnik Rh. Jeżeli wstępne badania krwi wykazały, że masz czynnik Rh(-), na wszelki wypadek otrzymasz w tym tygodniu zastrzyk z anty-D, gdyby Twoje dziecko miało krew Rh(+). Zastrzyk ten zapobiegnie wytwarzaniu przez Twój organizm przeciwciał skierowanych przeciwko którymkolwiek z komórek krwi Twojego dziecka, które mogły przedostać się do Twojego krwiobiegu. Czynnik Rh Twojego Maleństwa zostanie zbadany tuż po urodzeniu; w przypadku pozytywnego wyniku dostaniesz kolejny zastrzyk anty-D chroniący przyszłe ciąże.

Znaki ciąży. W miarę postępowania ciąży na Twoim brzuchu, piersiach, biodrach i udach mogą pojawić się rozstępy. Większość ekspertów jest zgodnych, że niewiele można zrobić, aby ich uniknąć, lecz stosowanie kremu lub olejku nie zaszkodzi. Zapisz to na karb genetyki,–jeżeli Twoja mama je miała, u Ciebie też najpewniej się pojawią. Dobre wieści? Rozstępy zazwyczaj stają się mniej wyraźne po porodzie.

Dwie lewe stopy. Twój przesuwający się środek ciężkości w połączeniu z rozluźnionymi stawami może sprawić, że często będziesz zaczepiać o stół i potykać się o własne palce. Spróbuj ograniczyć upadki, nosząc płaskie obuwie i wolniej się poruszając.

Czy wiesz, że…? Oczy Twojego dziecka zaczynają się otwierać i może nimi nawet mrugać! Jeśli zaświecisz latarką w pobliżu brzucha, dziecko może nawet zareagować kopaniem.

Szybka wskazówka dla mam. Widzisz rozstępy? Nie możesz się ich pozbyć, ale możesz za to zminimalizować je poprzez ograniczenie swojego przybierania na wadze, stosowanie zdrowej diety, picie dużych ilości wody, regularne ćwiczenia i smarowanie kremem, aby zmniejszyć suchość lub swędzenie skóry. Po zakończeniu ciąży rozstępy bledną, zmieniając barwę z czerwonej na srebrzystą.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

28 tydzień ciąży: Your Checklist

Apply cream or lotion to help with itching skin

Ditch the heels and stick with flats to help prevent tripping and falling

Decide who you would like to be with you for support during labor

28 tydzień ciąży: Your Checklist

Apply cream or lotion to help with itching skin

Ditch the heels and stick with flats to help prevent tripping and falling

Decide who you would like to be with you for support during labor

Sign up for weekly pregnancy tips: