10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 4 5 5 6 7 8 9

26. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu nozdrza Twojego dziecka zaczynają się otwierać, dając mu szansę poćwiczyć oddychanie przy pomocy świeżo rozwiniętych mięśni i płuc. W środku oczywiście nie ma powietrza, więc dziecko „wdycha” i „wydycha” wody płodowe.

Ćwiczenie oddychania. W tym tygodniu nozdrza Twojego dziecka zaczynają się otwierać, dając mu szansę poćwiczyć oddychanie przy pomocy świeżo rozwiniętych mięśni i płuc. W środku oczywiście nie ma powietrza, więc dziecko „wdycha” i „wydycha” wody płodowe.

Dziecko ssie. Odruch ssania jest tak silny u maleństwa, że gdy jego ręka pojawi się w pobliżu twarzy, może zacząć ssać kciuk lub palce. Na USG często widać dziecko w łonie matki ssące kciuki.

Chwytliwe kończyny. Gdybyś wyciągnęła palec w stronę noworodka, zaskoczyłaby Cię siła jego chwytu. Twoje dziecko właśnie trenuje ten mocny chwyt. Ulubioną zabawką maleństwa do pociągania jest pępowina, ale spokojnie… ona wszystko wytrzyma! pregnancy week 26 fetus

26. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Apetyt na przekąskę. Twoje maleństwo zajada się tym, co Ty, więc zwróć uwagę na to, czym i jak często się odżywiasz. Niski poziom cukru we krwi może przyprawić Cię o zawroty głowy, możesz czuć osłabienie i zmęczenie. Dlatego nie żałuj sobie niewielkich, lecz częstych posiłków, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu.

Na gorąco. Jeśli jesteś przyzwyczajona do pikantnego jedzenia, zdecydowanie trzymaj się nawyków. Niemniej jednak ostro przyprawione jedzenie spożyte po raz pierwszy może zaburzyć pracę żołądka. Dlatego zachowaj ostrożność w kwestii przygód kulinarnych.

Czy wiesz, że…? Jakiego koloru są oczy Twojego dziecka? Chociaż tęczówka (kolorowa część) już się wykształciła, nie ma jeszcze pigmentu, więc jest za wcześnie na przepowiadanie koloru oczu. Po urodzeniu dziecka kolor może zmieniać się przez okres do 6 miesięcy.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

26 tydzień ciąży: Your Checklist

Pay attention to what you eat and how often you eat

Carry around small, portable snacks like fruit or yogurt

Register for your upcoming delivery at your local hospital or birth center

26 tydzień ciąży: Your Checklist

Pay attention to what you eat and how often you eat

Carry around small, portable snacks like fruit or yogurt

Register for your upcoming delivery at your local hospital or birth center

Sign up for weekly pregnancy tips: