10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 4 5 5 6 7 8 9

21. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Bicie serca dziecka jest teraz dostatecznie głośne, aby usłyszeć je przez stetoskop, jednak odróżnienie jego rytmu od twojego może być trudne. Nasłuchuj szybszego tętna: Tętno dziecka wynosi 120–160 uderzeń na minutę, czyli jest mniej więcej dwa razy szybsze od twojego.

Serduszko puka. Bicie serca Twojego dziecka jest teraz dostatecznie głośne, aby usłyszeć je przez stetoskop, jednak odróżnienie jego rytmu od Twojego może być trudne. Nasłuchuj szybszego tętna: Tętno Twojego dziecka wynosi 120–160 uderzeń na minutę, czyli jest mniej więcej dwa razy szybsze od Twojego.

Drzemka. Maleństwo już zaczyna zapadać w sen i budzić się w subtelnym cyklu. Badania USG pokazują, że dzieci w łonie matek mogą nawet przybierać ulubione pozycje spania. pregnancy week 21 fetus

21. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Bolesne miejsca. Bóle pleców, szczególnie w krzyżu, są częste w czasie ciąży. Powiększająca się macica przesuwa Twój środek ciężkości i pociąga Twój krzyż do przodu. W międzyczasie hormon o nazwie relaksyna rozluźnia wszystkie stawy i więzadła w Twoim ciele, dzięki czemu miednica będzie mogła się rozszerzyć, gdy przyjdzie czas na poród.

Pomyśl o plecach. Zawsze kiedy siedzisz, oglądając telewizję lub pracując, korzystaj z podnóżka, aby nieco unieść stopy. Jeśli stoisz przez dłuższy czas, naprzemiennie stawiaj jedną ze stóp na niewielkim stołku, aby zmniejszyć trochę napór na krzyż. Zrób sobie ciepłą kąpiel dla dodatkowej ulgi. Jeżeli ból w plecach nie ustanie, skontaktuj się z lekarzem.

Czy wiesz, że…? Dziecko jest już w cyklu spania/przebudzania się w Twoim łonie i, nawet w 21. tygodniu, ciągle ma mnóstwo miejsca na poruszanie się. Gdy nie śpisz i jesteś aktywna, Twoje ruchy kołyszą maleństwo do snu; jednak gdy Ty zechcesz się zdrzemnąć, ono wtedy może zacząć swój taniec! Cała ta aktywność jest ważna dla rozwoju mięśni i ścieżek nerwowych do mózgu dziecka.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

21 tydzień ciąży: Your Checklist

Use a footrest to elevate your feet slightly whenever you sit

Treat yourself to a warm bath to help relieve back pain

Make sure your registry is done, especially if your baby shower is happening soon

21 tydzień ciąży: Your Checklist

Use a footrest to elevate your feet slightly whenever you sit

Treat yourself to a warm bath to help relieve back pain

Make sure your registry is done, especially if your baby shower is happening soon

Sign up for weekly pregnancy tips: