10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 4 5 5 6 7 8 9

18. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

W tym tygodniu u Twojego maleństwa rozwija się jego najbardziej unikalna cecha: linie papilarne palców. Poduszeczki tłuszczu powstające na opuszkach palców u rąk i stóp wytworzą jedyne w swoim rodzaju koliste wzory.

Jedyne w swoim rodzaju. W tym tygodniu u Twojego maleństwa rozwija się jego najbardziej unikalna cecha: linie papilarne palców. Poduszeczki tłuszczu powstające na opuszkach palców u rąk i stóp wytworzą jedyne w swoim rodzaju koliste wzory.

Hydraulika w przygotowaniu. Rozwijający się układ pokarmowy Twojego dziecka już od kilku tygodni jest w fazie testowej. Płód połyka płyn owodniowy, który przechodzi przez żołądek i jelita. Następnie płyn ten łączy się z obumarłymi komórkami i wydzielinami w jelitach, tworząc smółkę. Smółka jest czarną, smolistą substancją, którą dostrzeżesz podczas pierwszego przewijania. pregnancy week 18 fetus

18. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Nadmiar rad. Chociaż nieproszone opinie mogą być irytujące, staraj się je traktować z przymrużeniem oka. Nie musisz się nikomu tłumaczyć. Proste „Dziękuję, będę pamiętać” powinno załatwić sprawę. Musisz mieć świadomość, że ludzie chcą dobrze i też są podekscytowani!

Zawroty głowy. Twoje serducho pracuje o 40–50 procent intensywniej niż przed zajściem w ciążę. W połączeniu z naciskiem powiększającej się macicy na naczynia krwionośne możesz od czasu do czasu odczuwać słabość, szczególnie przy szybkim wstawaniu. Niski poziom cukru we krwi również może prowadzić do zamroczeń. Odpoczywanie, leżenie na boku lub zjedzenie owocu pomoże na problemy z krążeniem i zawroty.

Subtelne ruchy. Większość kobiet po raz pierwszy wyczuwa ruchy dziecka pomiędzy 16. a 20. tygodniem. Dzidziuś jest nadal mały, więc będą one przypominać bardziej delikatny łopot niż mocne kopnięcie.

Czy wiesz, że…? Czy Twoje dziecko właśnie ziewnęło? Bardzo możliwe! Możliwe nawet, że uda Ci się uchwycić tę scenę na kolejnym USG. Ponadto układ pokarmowy zaczyna wytwarzać czarną, smolistą substancję zwaną smółką, którą zobaczysz w pierwszej brudnej pieluszce. Twoje maleństwo jest teraz jedyną w swoim rodzaju jednostką obdarzoną na dowód tego unikalnymi odciskami palców!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka –zarejestruj się tutaj już teraz.

18 tydzień ciąży: Your Checklist

Graciously listen to unsolicited advice, even if you’re not going to follow it

Boost your circulation by resting while lying on your side or eating a piece of fruit

Start collecting books to read to your baby

18 tydzień ciąży: Your Checklist

Graciously listen to unsolicited advice, even if you’re not going to follow it

Boost your circulation by resting while lying on your side or eating a piece of fruit

Start collecting books to read to your baby

Sign up for weekly pregnancy tips: