10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 4 5 5 6 7 8 9

16. tydzień ciąży: Rozwój Twojego dziecka

Dzięki wzmacniającym się mięśniom maleństwo usiłuje podnieść główkę i szyję ze skulonej pozycji. Od tego momentu do 20. tygodnia to czas, kiedy możesz być w stanie po raz pierwszy wyczuć ruchy dziecka. Płyn owodniowy może jednak utrudnić wyczucie ruchów już teraz.

Podnosimy główkę.Dzięki wzmacniającym się mięśniom Twoje maleństwo usiłuje podnieść główkę i szyję ze skulonej pozycji.

Zumba. Dzidziuś wymachuje ramionami i nogami jak szalony w tym tygodniu. Mniej więcej od tego momentu do 20. tygodnia to czas, kiedy możesz być w stanie po raz pierwszy wyczuć ruchy dziecka. Pomimo tego, maleństwo jest jeszcze bardzo drobne – mierzy od ok. 11,4 do 12,07 cm i waży nieco ponad 85 gramów. – Natomiast poduszka w postaci płynu owodniowego może utrudnić wyczucie ruchów już teraz. pregnancy week 16 fetus

16. tydzień ciąży: Twoje symptomy

Na boczek. Jak mogłaś już zauważyć, spanie na brzuchu jest raczej niemożliwe na tym etapie. Uważa się również, że leżenie na plecach może zwiększać ciśnienie wywierane na żyłę główną, naczynie krwionośne, którym krew powraca do serca. Zatem spanie na lewym boku to najlepsza opcja. Spanie w tej pozycji poprawia krążenie, co może pomóc zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku (opuchlizny) i żylaków.

Ciężki oddech. Łapiesz zadyszkę, przechodząc przez pokój? Hormony ciążowe powodują gromadzenie się płynów w płucach, utrudniając zaczerpnięcie głębokich oddechów. Później Twoja rosnąca macica skomplikuje problem poprzez powodowanie naporu na przeponę oraz ograniczenie przestrzeni, w której płuca mogą się rozszerzać.

Badanie na czas. Teraz jest czas, aby porozmawiać z lekarzem o wadach i zaletach testu AFP (alfa-fetoproteinowego). To proste badanie krwi pozwala wykryć takie wady rozwojowe, jak zespół Downa czy rozszczep kręgosłupa, i należy je wykonać między 16. a 18. tygodniem.

Czy wiesz, że…? Czy czujesz, jak dziecko się porusza? Te ładnie rozwinięte ramionka i nóżki poruszają się teraz z dużą częstotliwością, dlatego w kolejnych kilku tygodniach zapewne zauważysz aktywność dziecka. Twoje maleństwo zaczyna słyszeć, więc te ruchy mogą być reakcją na dźwięki.

Szybka wskazówka dla mam: Teraz jest czas, aby cieszyć się błogosławionym stanem! Uciążliwe objawy wczesnej ciąży prawdopodobnie już ustąpiły, a Ty zapewne masz więcej energii. Ciesz się tym czasem, utrzymując aktywność poprzez spacery, pływanie lub zajęcia jogi. A ponieważ zaczynasz wyglądać na ciężarną, zafunduj sobie trochę ciuchów ciążowych dla swoich nowych kształtów. Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

16 tydzień ciąży: Your Checklist

Start sleeping on your side, if you’re not already

Speak with your healthcare provider about the pros and cons of the AFP (alpha-fetoprotein) test

Plan or take a trip — a babymoon! — with your partner

16 tydzień ciąży: Your Checklist

Start sleeping on your side, if you’re not already

Speak with your healthcare provider about the pros and cons of the AFP (alpha-fetoprotein) test

Plan or take a trip — a babymoon! — with your partner

Sign up for weekly pregnancy tips: