A235

Przy wszystkich obciążeniach związanych z ciążą możesz zastanawiać się, czy powinnaś przestać pracować. Zdecydowana większość kobiet może kontynuować pracę w trakcie ciąży, nawet do daty porodu.

Kobiety w ciąży o podwyższonym ryzyku (jak te w ciąży mnogiej lub z historią przedwczesnych porodów) mogą jednak wziąć urlop macierzyński wcześniej niż pozostałe, aby mogły dostatecznie odpocząć.

Jak utrzymać zdrową ciążę w trakcie pracy:

  • Rób sobie przerwy i podpieraj stopy na podwyższeniu kilkukrotnie w ciągu dnia. Krążenie w trakcie ciąży staje się wolniejsze; podniesienie stóp poprawi krążenie, co pomoże zredukować obrzęki kostek i stóp.

  • Spróbuj ograniczyć stres w pracy. Jeśli masz bardzo stresującą pracę, jest to dobry moment na nauczenie się jakiejś techniki relaksacyjnej, takiej jak joga lub medytacja.

  • Śpij w nocy dostatecznie dużo. Niektóre kobiety zauważają, że w ciąży bardziej męczą się w ciągu dnia. Aby pomóc w walce z sennością, śpij dłużej w nocy.

Zawody z podwyższonym ryzykiem

Niektóre zawody mogą stwarzać zagrożenie dla Ciebie i Twojego dziecka, więc w ich przypadku może być konieczne ograniczenie lub zmiana wykonywanych czynności. Jeśli masz pracę, która wymaga ciężkiej aktywności fizycznej lub jeśli pracujesz z chemikaliami, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.