A4_2

tydzień ciąży

7. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 7. tygodniu ciąży

W 7. tygodniu ciąży dziecko jest wielkości czarnej jagody: mierzy od ok. 4 do 8 mm. Wykształciły się już podstawowe strefy mózgu: przodomózgowie będzie odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz powstawanie i zachowywanie wspomnień, śródmózgowie będzie przekazywać sygnały elektryczne do punktów docelowych w mózgu, a tyłomózgowie zajmie się oddychaniem, pulsem i ruchami mięśni.

Mały mądrala

Chociaż mózg będzie się rozwijał jeszcze długo po urodzeniu, podstawowe strefy już się wykształciły. Z upływem tygodnia organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Przodomózgowie będzie odpowiadać za takie kwestie, jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz powstawanie i zachowywanie wspomnień. Śródmózgowie będzie przekazywać sygnały elektryczne do punktów docelowych w mózgu. Tyłomózgowie zajmie się oddychaniem, pulsem i ruchami mięśni. Kończyny także szybko rosną: pojawiły się zalążki rąk i nóg.

Twoja ciąża w 7. tygodniu

Toaleta

Buzujące hormony i zwiększona objętość krwi powodują, że ciało wytwarza więcej płynów, więc możesz częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety niż wcześniej. Niemniej jednak istotne jest utrzymywanie nawodnienia organizmu – powinnaś dalej pić więcej wody przez cały okres ciąży.

Zdrowe nawyki

Zwróć uwagę, aby spożywać dobrze wysmażone mięso, i unikaj sprzątania po kotach przez całą ciążę. Toksoplazmoza, infekcja szerząca się przez surowe mięso i kocie odchody, może być szkodliwa dla Twojego dziecka (ale nie dla Ciebie). Właściwie to mogłaś ją już przejść, nawet o tym nie wiedząc – w takim przypadku masz już wyrobioną odporność.

Czy wiesz, że…?

Sekcje mózgu maleństwa zaczynają się wykształcać oraz pojawiają się zalążki, które staną się rękami i nogami. Widać już uszy i czubek nosa.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: