A31_2

tydzień ciąży

34. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 34. tygodniu ciąży

W 34. tygodniu ciąży dziecko jest wielkości dużego melona, ważąc od ok. 2,13 do 2,27 kg, przy długości od 39,37 do 40,64 cm. Twoje dziecko przemieszcza się rzadziej, głównie z powodu ograniczonego miejsca. W tej chwili maleństwo ma niebieskie oczy. Proces pigmentacji tęczówki zakończy się dopiero, gdy oczy dzidziusia będą miały kontakt ze światłem przez kilka tygodni po urodzeniu.

Opuszczamy podwozie

Jeżeli dziecko jest chłopcem, jego jądra właśnie schodzą do moszny. Gdyby moszna Twojego dziecka wydawała się duża po urodzeniu, nie martw się: obrzęk wynika z nadmiaru płynu i minie w ciągu mniej więcej tygodnia.

Brak wolnych miejsc

Twoje dziecko przemieszcza się rzadziej, głównie z powodu ograniczonego miejsca. Ważąc od ok. 2,13 do 2,27 kg, przy długości od 39,37 do 40,64 cm, dziecko pozostaje przyparte do ściany macicy. Prawdopodobnie łatwo możesz stwierdzić, którą część jego ciała (nogę? łokieć? ramię?) wyczuwasz.

Błękitnookie

W tej chwili maleństwo ma niebieskie oczy. Proces pigmentacji tęczówki zakończy się dopiero, gdy oczy dzidziusia będą miały kontakt ze światłem przez kilka tygodni po urodzeniu.

Twoja ciąża w 34. tygodniu

Czas na lekcję pokazową?

Gdy do rozwiązania pozostaje zaledwie kilka tygodni, dobrym pomysłem jest zapoznanie się z oznakami porodu. Najczęstsze symptomy to:
  • regularne skurcze występujące z coraz krótszymi odstępami
  • ból w krzyżu, któremu towarzyszą skurcze podobne do miesiączkowych
  • „odejście” wód płodowych (przerwanie worka płodowego) lub
  • wyciek o krwistym zabarwieniu (wskazujący, że szyjka macicy zaczęła się rozszerzać).

Oznaki porodu mogą pojawić się u Ciebie całe dni lub tygodnie przed faktycznym porodem. Jeśli stwierdzisz którykolwiek z tych objawów, zadzwoń od razu do lekarza.

Finalizacja planu porodu

Prawdopodobnie przedyskutowałaś swoje życzenia z lekarzem, partnerem i członkami rodziny, których obecności pragniesz przy porodzie. Teraz jest doskonały czas na to, aby omówić ponownie swoje preferencje z lekarzem lub położną, żeby odświeżyć im pamięć i upewnić się, że oboje trzymacie się tego samego planu.

Czy wiesz, że…?

Przybieranie przez dziecko na masie ulegnie od teraz spowolnieniu i będzie coraz wolniejsze w ostatnich tygodniach ciąży. Gdyby noworodek dalej rósł w tym tempie, maleństwo osiągnęłoby wagę ponad 90 kg w jego pierwsze urodziny!

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: