A26_2

tydzień ciąży

29. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 29. tygodniu ciąży

W 29. tygodniu ciąży dziecko jest wielkości dużego kabaczka. Pomimo rozwoju tkanki tłuszczowej, stanowi ona zaledwie jakieś 2–3% całkowitej masy ciała dziecka, wynoszącej ok. 1,36 kg. Od czubka głowy po krzyż maleństwo mierzy ok. 26,4 cm, jednak gdyby się wyprostowało, długość ta wyniosłaby nieco ponad 40,6 cm. Twoje maleństwo coraz bardziej przypomina z wyglądu w pełni rozwinięte dziecko.

Kontrola termiczna

Mózg Twojego dziecka rozwinął się do tego stopnia, że może wesprzeć kontrolę temperatury ciała. Do czasu narodzin to małe ciałko będzie wyposażone w setki miliardów komórek nerwowych. Może wydawać się, że to dużo, ale dziecko już nie wytworzy dodatkowych po urodzeniu.

Nabieramy masy

 
Twoje maleństwo coraz bardziej przypomina z wyglądu w pełni rozwinięte dziecko. Powłoka skórna jest gładsza i bardziej blada ze względu na stałe przybieranie na masie. Wytwarzana tkanka tłuszczowa zapewni maleństwu ciepło.

Twoja ciąża w 29. tygodniu

Masa też się liczy

Twoje dziecko będzie przybierać na wadze głównie w kolejnych trzech miesiącach, razem z Tobą. Możesz spodziewać się prawdopodobnie dodatkowych 5 kg w ostatnim trymestrze.

Problemy w trzecim trymestrze

Skurcze nóg to powszechna bolączka podczas ciąży, jednak eksperci nie mają pewności co do ich konkretnej przyczyny. Niektórzy twierdzą, że chodzi o dodatkowe obciążenie dla nóg, podczas gdy inni uważają, że ból może sygnalizować niedobór wapnia lub potasu. Skurcze te mogą także wynikać z nacisku macicy na nerwy prowadzące do kończyn.

Jak radzić sobie ze skurczami w nogach

Jeśli złapie Cię skurcz, delikatnie rozciągnij nogę, zginając stopę i odciągając palce do tyłu w kierunku ciała. Rozciąganie praktykowane przez cały dzień i tuż przed położeniem się spać może również pomóc. Koniecznie spożywaj dużo artykułów żywnościowych zawierających wapń i potas.

Czy wiesz, że…?

Tam się robi ciasno! Dziecko jest teraz na tyle duże, że wypełnia większość macicy. Gdy pozostaje ok. 10 tygodni do rozwiązania, 96% dzieci zaczyna układać się w pozycji z głową skierowaną w dół. Ze względu na mniejszą przestrzeń w środku będziesz teraz odczuwać liczne kopnięcia i ciosy łokciami oraz kolanami.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: