A25_2

tydzień ciąży

28. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 28. tygodniu ciąży

W 28. tygodniu ciąży maleństwo jest wielkości dużego bakłażana: jego masa ciała wynosi ok. 1 kg, a od czubka głowy po krzyż mierzy ok. 25,5 cm, jednak jeśli mogłoby się wyprostować, długość ta wzrosłaby nawet do ok. 38 cm.
W zeszłym tygodniu dziecko po raz pierwszy otworzyło oczy. W tym tygodniu, jeśli skierujesz jasne światło na swój brzuch, dzidziuś może otworzyć oczy i odwrócić się od światła.

 

Głośno i wyraźnie

Fale emitowane przez mózg Twojego dziecka wskazują, że reaguje na dźwięki w otoczeniu. Zaczynają się także różnicować wzorce snu. Cykl snu będzie stawać się wyraźniejszy im bliżej daty rozwiązania. 

 

Swobodne oddychanie

To istotna faza w rozwoju płuc Twojego dziecka. Gdy zaczerpnie pierwszy oddech, płuca prześlą tlen do naczyń krwionośnych, które następnie rozprowadzą go po całym ciele. Organizm Twojego dziecka wytwarza również środek powierzchniowo czynny, który zapobiega sklejaniu się pęcherzyków powietrznych, dzięki czemu będzie mogło prawidłowo oddychać po urodzeniu. Oskrzela dojrzewają, dzieląc się na coraz mniejsze gałązki.


Twoja ciąża w 28. tygodniu


Badanie kontrolne na czynnik Rh

Jeżeli wstępne badania krwi wykazały, że masz czynnik Rh(-), na wszelki wypadek otrzymasz w tym tygodniu zastrzyk z anty-D, gdyby Twoje dziecko miało krew Rh(+). Zastrzyk ten zapobiegnie wytwarzaniu przez Twój organizm przeciwciał skierowanych przeciwko którymkolwiek z komórek krwi Twojego dziecka, które mogły przedostać się do Twojego krwiobiegu. Czynnik Rh Twojego Maleństwa zostanie zbadany tuż po urodzeniu; w przypadku pozytywnego wyniku dostaniesz kolejny zastrzyk anty-D chroniący przyszłe ciąże. 

 

Znaki ciąży

W miarę postępowania ciąży na Twoim brzuchu, piersiach, biodrach i udach mogą pojawić się rozstępy. Większość ekspertów jest zgodnych, że niewiele można zrobić, aby ich uniknąć, lecz stosowanie kremu lub olejku nie zaszkodzi. Zapisz to na karb genetyki,–jeżeli Twoja mama je miała, u Ciebie też najpewniej się pojawią. Dobre wieści? Rozstępy zazwyczaj stają się mniej wyraźne po porodzie. 

 

Dwie lewe stopy

Twój przesuwający się środek ciężkości w połączeniu z rozluźnionymi stawami może sprawić, że często będziesz zaczepiać o stół i potykać się o własne palce. Spróbuj ograniczyć upadki, nosząc płaskie obuwie i wolniej się poruszając.

Czy wiesz, że…?

Oczy Twojego dziecka zaczynają się otwierać i może nimi nawet mrugać! Jeśli zaświecisz latarką w pobliżu brzucha, dziecko może nawet zareagować kopaniem.

Szybka wskazówka dla mam

Widzisz rozstępy? Nie możesz się ich pozbyć, ale możesz za to zminimalizować je poprzez ograniczenie swojego przybierania na wadze, stosowanie zdrowej diety, picie dużych ilości wody, regularne ćwiczenia i smarowanie kremem, aby zmniejszyć suchość lub swędzenie skóry. Po zakończeniu ciąży rozstępy bledną, zmieniając barwę z czerwonej na srebrzystą.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: