A21_2

tydzień ciąży

24. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 24. tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości kolby kukurydzy: waży w tym tygodniu do 0,6 kg, a długość jego ciała wynosi od ok. 25,5 cm do 28 cm. Skóra twojego dziecka jest teraz tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak twoja.

Dziecko pełne energii

Układasz się do snu na nocny odpoczynek? Twoje dziecko może mieć inne plany. Dzieci są najbardziej aktywne między 24. a 28. tygodniem. Potem będzie za mało miejsca na przewrotki i nurkowania, które dzidziuś udoskonala już od kilku tygodni.

Przezroczysta skóra

Skóra Twojego dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak Twoja.

Szpiegujemy wzrokiem

Oczy Twojego dziecka w pełni rozwiną się do końca tego miesiąca. Chociaż tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji, jej kolor pojawi się w ciągu kolejnych miesięcy. Jednak ostateczny odcień ustali się dopiero po urodzeniu.

Twoja ciąża w 24. tygodniu

Alarm: przedwczesne rozwiązanie

Od tej chwili musisz uważać na oznaki przedwczesnego porodu. Najczęstszymi objawami są skurcze przypominające miesiączkę, zmiana w wydzielinie pochwowej, tępy ból w krzyżu, skurcze macicy, nacisk na miednicę (jak gdyby dziecko naciskało na nią) lub wyciek bądź wypływ płynu z pochwy. Zwracaj uwagę na to, co mówi Twoje ciało; jeżeli te symptomy nie ustąpią, zadzwoń niezwłocznie do swojego lekarza. Płyn wypływający z pochwy wymaga natychmiastowej reakcji ze strony lekarza.

Czy wiesz, że…?

Twarz Twojego dziecka jest niemalże w pełni ukształtowana i w badaniu USG możesz być w stanie stwierdzić, do kogo jest podobne! Pomimo że powieki są całkowicie zamknięte, do końca tego tygodnia oczy Malucha w pełni się rozwiną, łącznie z siatkówką.

Szybka wskazówka dla mam:

Jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona, nie możesz złapać oddechu lub przytrafiają Ci się omdlenia, możesz cierpieć na anemię. Koniecznie włącz do diety artykuły bogate w żelazo, np. wątróbkę lub czerwone mięso; żółtą, czerwoną, zieloną lub brązową soczewicę; zieleninę w liściach, np. szpinak, kapustę liściastą i jarmuż. Twój zestaw witamin prenatalnych też może zawierać żelazo.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: