A21_2

tydzień ciąży

24. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 24. tygodniu ciąży

W 24. tygodniu ciąży twoje maleństwo jest wielkości kolby kukurydzy: waży w tym tygodniu do 0,6 kg, a długość jego ciała wynosi od ok. 25,5 cm do 28 cm. Skóra twojego dziecka jest teraz tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak twoja.

Przezroczysta skóra

Skóra Twojego dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, kości i narządy. Skóra będzie stawała się grubsza w miarę upływu kolejnych miesięcy, aż zrobi się tak nieprzejrzysta, jak Twoja.

Szpiegujemy wzrokiem

Oczy Twojego dziecka w pełni rozwiną się do końca tego miesiąca. Chociaż tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji, jej kolor pojawi się w ciągu kolejnych miesięcy. Jednak ostateczny odcień ustali się dopiero po urodzeniu.

Twoja ciąża w 24. tygodniu

Alarm: przedwczesne rozwiązanie

Od tej chwili musisz uważać na oznaki przedwczesnego porodu. Najczęstszymi objawami są skurcze przypominające miesiączkę, zmiana w wydzielinie pochwowej, tępy ból w krzyżu, skurcze macicy, nacisk na miednicę (jak gdyby dziecko naciskało na nią) lub wyciek bądź wypływ płynu z pochwy. Zwracaj uwagę na to, co mówi Twoje ciało; jeżeli te symptomy nie ustąpią, zadzwoń niezwłocznie do swojego lekarza. Płyn wypływający z pochwy wymaga natychmiastowej reakcji ze strony lekarza.

Czy wiesz, że…?

Twarz Twojego dziecka jest niemalże w pełni ukształtowana i w badaniu USG możesz być w stanie stwierdzić, do kogo jest podobne! Pomimo że powieki są całkowicie zamknięte, do końca tego tygodnia oczy Malucha w pełni się rozwiną, łącznie z siatkówką.

Szybka wskazówka dla mam:

Jeśli czujesz się zmęczona, osłabiona, nie możesz złapać oddechu lub przytrafiają Ci się omdlenia, możesz cierpieć na anemię. Koniecznie włącz do diety artykuły bogate w żelazo, np. wątróbkę lub czerwone mięso; żółtą, czerwoną, zieloną lub brązową soczewicę; zieleninę w liściach, np. szpinak, kapustę liściastą i jarmuż. Twój zestaw witamin prenatalnych też może zawierać żelazo.

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: