A7_2

tydzień ciąży

10. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 10. tygodniu ciąży

W 10. tygodniu ciąży twoje dziecko jest wielkości śliwki. Częściowo wskutek rozwoju kości i wydłużania się kończyn Twoje dziecko waży teraz 2,5 g i mierzy od dwóch do trzech centymetrów od czubka głowy po krzyż.

W tej chwili uszy zewnętrzne Twojego maleństwa są usytuowane nisko na głowie, lecz przesuną się na właściwe miejsce w miarę rozwoju głowy.

Słuch

W tej chwili uszy zewnętrzne Twojego maleństwa są usytuowane nisko na głowie, lecz przesuną się na właściwe miejsce w miarę rozwoju głowy.

Poszukiwanie obrazu

Oczy Twojego dziecka również rozwijają się. Podstawowa struktura optyczna jest już na miejscu, a powieki zaczynają pokrywać oczy, które nadal znajdują się po obu stronach głowy.

Cały ząbek

Pierwszy ząbek dziecka wyrznie się przez dziąsła dopiero kilka miesięcy po narodzeniu, jednak drobne zalążki zębów już zaczynają się formować.

Twoja ciąża w 10. tygodniu

Odrzuć kofeinowe używki

Wielu lekarzy zaleca ograniczenie lub wyeliminowanie kofeiny z diety. Kofeina może również przyczyniać się do odwodnienia, ponieważ jest diuretykiem (środkiem moczopędnym). Jeśli musisz wypić codzienną kawę z mlekiem lub napój gazowany, koniecznie wypij dodatkową ilość wody, aby skompensować utratę płynów.

Dane o krążeniu

Na tym etapie ciąży Twoje serce zaczyna pompować więcej krwi przez Twoje arterie. Faktycznie, do 32. tygodnia w Twoim organizmie pojawi się od 40 do 50 procent więcej krwi, z czego wiele trafi do macicy i łożyska. Podjęcie teraz działań na rzecz poprawy krążenia może pomóc zapobiegać powstawaniu żylaków w późniejszym okresie ciąży. Codzienne  spacery , leżenie na lewym boku, unoszenie nóg (z podpartymi kolanami) i siedzenie bez krzyżowania nóg może przyczynić się do zapobiegnięcia spowolnieniu Twojego krążenia.

Czy wiesz, że…?

Łożysko wykształca się, w miarę jak pępowina staje się dłuższa. Twoje dziecko również dynamicznie rośnie i zaczyna przybierać ludzką postać. Powstają malutkie zalążki zębów i zaczynają rosnąć nawet brwi!

Czy chcesz otrzymywać e-maile z informacjami, co Cię czeka w nadchodzących tygodniach ciąży? Nie przegap żadnych przydatnych wskazówek dotyczących Twojego dziecka – zarejestruj się tutaj już teraz.

PL_registration_cta_inarticle_banner

Może Cię zainteresować również: