Podstawy karmienia piersią

Podstawy karmienia piersią

Karmienie piersią nie tylko pozwala dostarczyć Twojemu maleństwu kluczowe składniki odżywcze, ale jest także świetną okazją do nawiązania bliskich relacji między matką a dzieckiem. Czytaj dalej, by poznać podstawy karmienia piersią.

Mleko każdej matki jest bogate w wartościowe białka oraz substancje zwalczające infekcje, które sprawiają, że dziecko będzie zdrowe i szczęśliwe. Karmienie piersią może być przyjemne dla Was obu.

Może wymagać nieco praktyki na początku, ale istnieje wiele powodów, dla których powinnaś to robić!

Korzyści dla mam


Karmienie piersią niesie ze sobą ważne korzyści zdrowotne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Oprócz tego, że karmienie piersią jest idealnym sposobem na nawiązanie więzi między Tobą a dzieckiem, stymuluje ono również produkcję hormonów, które są odpowiedzialne za zmniejszenie Twojej macicy do rozmiarów sprzed ciąży.

Pozwala również na zrzucenie wagi, ponieważ do produkcji mleka wykorzystywany jest tłuszcz, który zgromadziłaś w swoim ciele podczas ciąży. Karmienie piersią umożliwia zrzucanie zbędnych kilogramów w odpowiednim tempie. Nie powinnaś jednak tracić na wadze zbyt gwałtownie zaraz po zakończeniu ciąży.

Kobiety karmiące piersią powinny ważyć 3-5 kg więcej niż w okresie przed ciążą, co zapewni im zdrowie podczas karmienia dziecka. Jeśli zbyt szybko stracisz dodatkowe kilogramy, może to wpłynąć negatywnie na ilość mleka, które jesteś w stanie dostarczyć swojemu dziecku, kiedy najbardziej go potrzebuje. Te kilka dodatkowych kilogramów ubędzie naturalnie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.

Czego należy oczekiwać na początku


Twoje mleko pojawi się w kilka dni po narodzinach dziecka. Do tego czasu Twoje gruczoły piersiowe będą zajęte produkcją tzw. siary, którą będzie pił Twój maluszek. Ta gęsta, żółtawa substancja jest bogata w białko i przeciwciała, które pomogą Twojemu dziecku zwalczać ewentualne infekcje.

Siara to pierwszy posiłek Twojego noworodka, który uodparnia je przeciwko chorobom. Niemowlę posiada odpowiednie zapasy wody i tłuszczu, które może wykorzystywać w pierwszych dniach życia. Żołądek małego dziecka jest w stanie zmieścić jedną łyżeczkę od herbaty pokarmu, więc nie potrzebuje ono wiele, by być nasycone.

Zanim będziesz miała pełen zapas mleka, przez pierwszy dzień lub dwa Twój noworodek będzie musiał być karmiony co godzinę. Pomoże to Twojemu organizmowi w wytworzeniu odpowiednich zapasów mleka, które są dostosowane do potrzeb Twojego dziecka. W ciągu dwóch lub czterech dni Twoje ciało zapamięta tę „informację" i Twoje dziecko nie będzie musiało być karmione tak często, czyli mniej więcej co 2-3 godziny lub 8-12 razy dziennie.

Gromadzenie zapasów mleka


Kiedy karmisz piersią, powinnaś pamiętać o odpowiednim odżywianiu się, dużej ilości płynów i odpoczynku. Śpij razem ze swoim dzieckiem i pij duże ilości zdrowych napojów. Mleko, woda i soki to dobry wybór. Pamiętaj też o wypoczynku.

Będziesz musiała przestrzegać podstawowej diety w celu zapewnienia sobie odpowiedniej produkcji mleka, ale nie będzie ona niczym skomplikowanym. Niektóre z karmiących mam może mieć alergię na niektóre produkty, ale większość nie ma problemów z przestrzeganiem diety.

Ogólna zasada jest taka, że Twoje ciało doskonale reaguje na głód Twojego dziecka: Jeśli dziecko nie je zbyt wiele, nie jesteś w stanie wyprodukować dużej ilości mleka, a kiedy dziecko jest ciągle głodne, będziesz potrzebowała dużych ilości mleka, by je wykarmić!

Kiedy karmić dziecko


Karm swojego noworodka na żądanie – czyli tylko wtedy, kiedy jest głodne. Noworodek nie będzie w stanie zjeść zbyt wiele w pierwszych dniach życia, ponieważ jego brzuszek jest bardzo mały. Będzie jednak często domagało się karmienia. Większość noworodków należy karmić 10-12 razy w ciągu 24 godzin lub też co 1-3 godziny.

Kiedy gromadzisz zapas mleka dla swojego niemowlęcia, budź je do karmienia, jeżeli śpi dłużej niż 3 godziny w ciągu dnia i dłużej niż 4 godziny w nocy, inaczej dziecko obudzi się zbyt głodne, by móc się spokojnie najeść. Kiedy wszystko się ureguluje, niemowlę samo będzie Cię budzić, kiedy będzie chciało jeść.

Jak dużo wystarczy?


Jak większość matek karmiących piersią możesz nie wiedzieć, kiedy Twoje niemowlę dostało wystarczającą ilość mleka. Będziesz wiedziała, że dziecko dostaje mleko, kiedy usłyszysz, jak przełyka podczas karmienia. Inną wskazówką może być sen Twojego dziecka tuż po karmieniu. Jeśli jego brzuszek jest pełny, a pielucha sucha, zaśnie natychmiast po zakończeniu posiłku.

Inne oznaki, że Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka:

• Zmieniasz mu pieluchy około sześciu razy dziennie, niemowlę powinno oddać od dwóch do pięciu luźnych, żółtawych kupek dziennie aż do czasu, gdy skończy 6 tygodni. Niektóre noworodki przetwarzają mleko matki tak skutecznie, że robią kupkę znaczenie rzadziej.
• Mocz niemowlęcia powinien mieć jasnożółty kolor, nigdy ciemnożółty lub pomarańczowy.
• Twoje piersi wydają się miękkie i „puste" po każdym karmieniu.

W pierwszym tygodniu życia dzieci tracą kilka gramów, do 10 procent swojej wagi w chwili narodzin. Jednak po pierwszym tygodniu Twoje niemowlę powinno regularnie przybierać na wadze i pod koniec drugiego tygodnia powinno ważyć tyle, ile ważyło podczas narodzin. Do trzeciego tygodnia buzia niemowlęcia zacznie się zaokrąglać. Twój lekarz zważy dziecko podczas następnej wizyty.

Ile to za mało?


Czasami może Ci się wydawać, że Twoje dziecko nie dostaje odpowiedniej ilości mleka. Twoje niemowlę wydaje się być głodne po dłuższym karmieniu, a mimo wszystko czujesz się „pusta". Jest to sposób, w jaki Twój organizm dopasowuje Twoje zasoby mleka do etapu rozwoju dziecka.

Możesz być spokojna, że z Twoim dzieckiem jest wszystko w porządku tak długo, jak dziecko jest głodne i regularnie oddaje mocz oraz kupkę. Zwiększona produkcja mleka przez Twoje piersi z czasem dopasuje się do potrzeb dziecka.

Twoje ciało potrzebuje od 36 do 48 godzin, by wytworzyć odpowiednią ilość pokarmu dla niemowlęcia. To od niego zależy, jak często będzie karmione, co da odpowiedni sygnał Twojemu ciału. Pozwól mu więc na wykonanie jego części pracy.

Każda matka przechodzi przez okres, kiedy „podaż" jest niższa niż „popyt". Natura rozwiązała ten problem dzięki częstszemu karmieniu. Nie przejmuj się niczym i ciesz się swoim czasem spędzonym z dzieckiem.

Komentarz (0)


Napisz komentarz

Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem
*Obowiązkowy tekst
  • Pokaż komentarze

Zdrowy sen a prawidłowy rozwój dziecka

responsive
  1. Chusteczki

Chusteczki Pampers Baby Fresh Clean

4.9/ 5

Faktura Soft Grip™ dla odświeżającego oczyszczenia, z nutą aloesu.

Znaczenie pomocy rodzeństwa w rozwoju dziecka

Brat lub siostra to dla niemowlęcia ktoś więcej, niż tylko partner do zabawy — rodzeństwo może rzeczywiście pomóc Twojemu maleństwu w dużo szybszym osiągnięciu ważnych etapów w jego rozwoju.

Czytaj więcej

Pomóc drugiemu dziecku, aby stało się częścią rodziny

Wcale nie musisz przewracać życia swojej rodziny do góry nogami, aby pomóc Twojemu drugiemu dziecku stać się jej częścią. Skorzystaj z tych porad, aby wszyscy — w tym także nowo narodzone

Czytaj więcej

W jaki sposób zabawy z rówieśnikami wspomagają rozwój Twojego dziecka

Nawet jeśli uważasz, że Twoje dziecko powinno bawić się z rówieśnikami, szybko zorientujesz się, że zabawa z dziećmi w innym wieku też przyniesie mu korzyści.

Czytaj więcej