przejdź do nawigacji
Pampers ®  życzy miłości, snu i zabawy.
pamperspampers

Pytania i odpowiedzi eksperta:
Jak dostarczać dziecku ciekawych bodźców?

0   inni skomentowali
w tym artykule
 
0
 
0
Social Sharing

Pytanie


Co robić, by moje dziecko było otoczone odpowiednią, ale nie za dużą ilością bodźców?

Odpowiedź


Zdrowe dzieci rozwijają się najlepiej wśród umiarkowanej ilości bodźców. Nie chodzi tutaj o to, by podsuwać im wymyślne elektroniczne zabawki, które gwiżdżą i dzwonią – wręcz przeciwnie! Bodźce te mogą wynikać z kontaktu z rodzicem, z obserwowania świata, zabawy, odkrywania barw, dźwięków i faktur przedmiotów.

Jeśli myślisz: „Jakim cudem nadmiar bodźców może szkodzić?”, pamiętaj, że Twój maluszek nie umie jeszcze wykonywać kilku czynności naraz. Ty możesz jednocześnie pisać smsa, gotować, słuchać muzyki, tupać nogą i żuć gumę, ale uwagę Twojego dziecka potrafi w całości pochłonąć przyglądanie się pudełku z płatkami śniadaniowymi czy kolorowej skarpetce. Wiele rzeczy dziejących się jednocześnie może być dla dziecka czymś męczącym i niezrozumiałym.

Dzieci, podobnie jak dorośli, mają granicę, poza którą duża ilość wrażeń staje się męcząca (kto z nas nie miał ochoty uciec w te pędy z zatłoczonego centrum handlowego w przedświątecznym szczycie?). Chodzi tutaj o to, by znaleźć taki poziom bodźców, który będzie odpowiedni właśnie dla Twojego dziecka. Aby pobudzać je we właściwy sposób, warto stosować się do kilku zasad.

  • Spędzaj czas ze swoim maluszkiem. Jego ulubioną rozrywką jesteś Ty. Mów do niego – o swoim dniu czy pogodzie albo o czymkolwiek, co przyjdzie Ci do głowy. Śpiewaj mu piosenki, rób zabawne grymasy albo wydawaj śmieszne dźwięki, czytaj mu na głos książki i spaceruj z nim. Twoje dziecko słucha Cię uważnie i uczy się nowych rzeczy z brzmienia Twojego głosu, wyrazu twarzy, sposobu mówienia – z wszystkiego, co robisz. A poza tym trudno w ten sposób przytłoczyć malucha nadmiarem bodźców, ponieważ będąc z nim natychmiast zauważysz, kiedy ma ochotę na odpoczynek – bo odwróci główkę albo nagle zacznie być marudne.
  • Samodzielna zabawa. Nie musisz zawsze brać udziału w zabawie Twojego maluszka. Pozwól mu pobawić się samemu zabawkami – jest to bardzo korzystne dla jego rozwoju. Dzięki samodzielnej zabawie może badać zabawki we własnym tempie, odkrywać otoczenie i budować świadomość własnego ja.
  • Wymiana zabawek. Zabawki Twojego dziecka pewnie już nie mieszczą się w przeznaczonym na nie pudle, ale ilekroć przychodzi czas na zabawę, daj mu tylko kilka z nich – chodzi o to, by mogło dokładnie się na nich skupić. Zyska dzięki temu poczucie, że panuje nad swoim otoczeniem, a to pobudzi jego chęć do dalszego odkrywania świata i uczenia się.

Wzbogacaj zabawy dziecka i zapewnij mu bezpieczeństwo, urządzając w domu miejsca przeznaczone specjalnie dla niego. Możesz np. zamienić dolną szafkę w kuchni w prawdziwy sezam dla małego eksploratora. Włóż do szafki plastykowe pojemniki na jedzenie i łopatki oraz stare niestanowiące zagrożenia garnki i patelnie. Pozostałe szafki zamknij na specjalne blokady, których dzieci nie mogą otworzyć. Dzięki temu, kiedy Ty wyjmujesz naczynia ze zmywarki do naczyń albo kroisz warzywa, Twój maluszek może się zająć własnymi sprawami – będzie wkładał naczynia do szafki, zrzucał je i upuszczał, układał w stosy, walił w nie i pobrzękiwał. Jeśli pozwolisz, by to maluch kontrolował bodźce, będzie je odbierał w odpowiednim dla siebie natężeniu.

 
Social Sharing
 
0

Komentarze członków

pamperspampers

Fora Świata Pampers

Zadaj pytanie, podziel się radą lub posłuchaj innych. Forum Pampers Community to centrum pomocy, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o rodzicielstwie. Włącz się do rozmowy!
pampers pampers
Zobacz wszystkie fora i rozmowy

Może cię również zainteresować

pamperspampers

Sprawia, że skóra Twojego Maluszka jest czysta i zdrowa.

Dowiedz się o: Pampers Baby Fresh - Chusteczki
Pampers Baby Fresh - Chusteczki