25 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: Rozwój dziecka

Dziecko w 25. tygodniu staje się coraz bardziej pulchne! Dzięki rozwijającej się podściółce tłuszczowej, pomarszczona skóra dziecka wkrótce zupełnie się wygładzi. Drobne naczynia krwionośne, które powstają pod skórą maleństwa zaczynają nadawać jej różowy odcień.

Kora mózgowa dziecka rozwija się tworząc kolejne warstwy. Większość czynności kontrolowana jest jednak przez obszary mózgu, które rozwinęły się znacznie wcześniej.

25. tydzień ciąży to czas, w którym poza mózgiem rozwijają się także inne części układu nerwowego. To właśnie ten niezwykle ważny system pomoże Twojemu dziecku przyjmować informacje ze świata zewnętrznego, przetwarzać je i na nie reagować.

Czy zastanawiałaś się już nad tym, kiedy Twoje dziecko zaczyna słyszeć? Jego słuch rozwija się szybko i w 25. tygodniu ciąży może już reagować na znajome dźwięki (takie jak na przykład Twój głos), porusza się wtedy lub zmienia swoją pozycję.

Ty i Twój partner możecie na głos czytać maleństwu lub śpiewać mu piosenki, tak żeby przyzwyczaiło się do Waszych głosów. Być może zauważyliście już pewne prawidłowości, jeśli chodzi o aktywność dziecka w ciągu doby. To w 25. tygodniu ciąży, kiedy ty odpoczywasz, ruchy dziecka są najintensywniejsze .

Chcesz być na bieżąco z tym, jak postępuje ciąża i jak rozwija się Twoje dziecko w ostatnich tygodniach drugiego trymestru? Przeczytaj nasz przewodnik po drugim trymestrze i poznaj wiele ciekawych i przydatnych informacji na ten temat.

Jak duże jest Twoje dziecko w 25. tygodniu ciąży?

Zastanawiasz się ile waży i ile centymetrów ma dziecko w 25 tygodniu ciąży? Spieszymy z odpowiedzią!

W 25. tygodniu wielkość dziecka można porównać do małej dyni. Waga dziecka w 25. tygodniu ciąży wynosi około 730 gramów, a jego długość ciemieniowo-siedzeniowa to mniej więcej 23 cm. Twoje maleństwo cały czas się rozwija i zmienia – zerknij na poniższą ilustrację, żeby łatwiej było Ci wyobrazić sobie, jak wygląda dziecko w 25. tygodniu ciąży.

Ciało mamy w 25. tygodniu ciąży

Trzeci trymestr zbliża się wielkimi krokami – Twoje dziecko z każdym dniem staje się coraz większe, co widać także po rozmiarze Twojego brzucha. Macica jest teraz wielkości piłki nożnej, nic więc dziwnego, że narządom wewnętrznym jest trochę ciasno. Nacisk na żołądek i inne narządy wewnętrzne jest coraz silniejszy, dlatego 25. tydzień ciąży może się niestety wiązać z problemami z trawieniem, a nawet z zaparciami.

Brzuch w 25 tygodniu ciąży

W 25. tygodniu ciąży, wielkość brzucha można ocenić na podstawie wysokości dna macicy, czyli odległości między kością łonową a szczytem macicy – prawdopodobnie wynosi ona na tym etapie około 25 centymetrów. Pomiar ten będzie jednym z wielu badań, jakie Twój lekarz wykona w ciągu kolejnych wizyt.

25. tydzień ciąży – który to miesiąc, który to trymestr?

Zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży?

25. tydzień ciąży to 6 miesiąc i koniec 2 trymestru ciąży. Pamiętaj jednak, że istnieją różne sposoby na grupowanie tygodni w miesiące ciąży.

WYPRÓBUJ NASZE PROGRAMY CIĄŻOWE

Kalkulator przyrostu wagi w ciąży

Obserwuj spodziewany przyrost wagi w trakcie kolejnych tygodni ciąży

Wprowadź informacje na temat wagi:

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

To pole jest obowiązkowe.

25. tydzień ciąży: Objawy ciąży

Oto kilka objawów, których możesz doświadczać w 25. tygodniu ciąży:

  • Rwa kulszowa. W 25. tygodniu ciąży (a także na kolejnych jej etapach) rosnąca macica może wywierać nacisk na nerw kulszowy, powodując ból bioder i dolnej części pleców. Żeby załagodzić ból, spróbuj przyłożyć w to miejsce lód lub zimny okład. Możesz również zapytać swojego lekarza o ćwiczenia rozciągające, które bywają pomocne przy tej dolegliwości. Zanim weźmiesz jakikolwiek lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, skonsultuj się ze swoim lekarzem, żeby mieć pewność, że jest on bezpieczny podczas ciąży. Dobra wiadomość jest taka, że ból ten zazwyczaj ustępuje po porodzie. Do tego czasu, staraj się łagodzić go korzystając z powyższych sposobów, jednak, gdy uśmierzenie bólu stanie się niemożliwe albo towarzyszyć mu będzie drętwienie stóp lub nóg, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza.

  • Zaparcia. Na tym etapie ciąży Twoja rosnąca macica może zacząć wywierać nacisk na odbyt. Ucisk ten w połączeniu z wyższym poziomem progesteronu, może powodować zaparcia, czyli zbyt rzadkie wypróżnianie się, które stają się przyczyną dyskomfortu lub nawet bólu odczuwanego w trakcie defekacji. Przypadłość ta może być nasilona przez przyjmowanie suplementów żelaza. Żeby zapobiec zaparciom lub złagodzić dyskomfort, który powodują, pij dużo wody i upewnij się, że dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającą ilość błonnika pokarmowego w postaci owoców, warzyw i pełnoziarnistego pieczywa lub płatków owsianych. Spacer i inne formy aktywności fizycznej również usprawniają motorykę jelit, przeciwdziałając zaparciom. Pamiętaj jednak, żeby przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem.

  • Refluks kwasowy. Hormony ciążowe (znów ten progesteron!) rozluźniają mięsień okrężny (tzw. zwieracz), który zamyka ujście przełyku do żołądka, co powoduje zgagę. Jeżeli dolegliwość ta uprzykrza Ci życie w czasie ciąży, spróbuj jeść częściej mniejsze posiłki i wyeliminuj potrawy pikantne i inne produkty, które wywołują u Ciebie zgagę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym, czego nie należy jeść w czasie ciąży.

  • Skurcze nóg. Wiele przyszłych mam skarży się na skurcze nóg w drugim trymestrze ciąży. Faktem jest, że dolegliwość ta często daje o sobie znać w godzinach nocnych. Żeby zapobiec skurczom lub je załagodzić, przed pójściem spać wykonaj serię umiarkowanych ćwiczeń rozciągających mięśnie łydek. Ulgę może przynieść także ciepła kąpiel lub okłady z lodu.

25. tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

  • Czy zastanawiałaś się już z jakich metod łagodzenia bólu porodowego chciałabyś skorzystać? Możliwości jest wiele, od znieczulenia i środków przeciwbólowych, po niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu. Koniecznie porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem i dowiedz się, jakie masz opcje do wyboru, pamiętając, że zawsze możesz zmienić zdanie. Do czasu konsultacji lekarskiej, dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł na temat łagodzenia bólu porodowego.

  • Być może zauważyłaś już, że Twój rosnący brzuch staje się pretekstem do komentowania i udzielania rad, zarówno przez przyjaciół, jak i nieznajomych. Wszelkie informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia podczas ciąży, wielkość brzucha w 25. tygodniu ciąży, Twoja waga, dieta i aktywność fizyczna to sprawa Twoja i Twojego lekarza prowadzącego – nie czuj się zobowiązana do udzielania odpowiedzi. Jeżeli nieproszone pytania lub komentarze sprawią, że poczujesz się nieswojo, możesz je skwitować prostym „Dziękuję za troskę”.

  • Jeśli cierpisz z powodu bólu i dyskomfortu różnych części ciała, koniecznie zadbaj o odpowiednio dopasowane ćwiczenia ciążowe. Warto zaopatrzyć się w piłkę do ćwiczeń, która jest świetnym i uniwersalnym narzędziem wykorzystywanym do ciążowej gimnastyki. Pomoże Ci ona między innymi rozciągnąć i wzmocnić mięśnie pleców, ramion i barków. Poproś swojego lekarza, żeby pokazał Ci kilka łatwych i bezpiecznych ćwiczeń z wykorzystaniem piłki. Wiele przyszłych mam poleca także jogę dla kobiet w ciąży, która również może załagodzić dolegliwości bólowe.

  • Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się już teraz na zajęcia dla przyszłych rodziców. Taki kurs pomoże Ci między innymi przygotować się do opieki nad noworodkiem. Jedną z najważniejszych kwestii, która powinna zostać omówiona, jest bezpieczne układanie dziecka do snu. Przestrzeganie kilku prostych, niezwykle ważnych zasad zmniejsza bowiem ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Pamiętaj, że początkowo niemowlę należy układać na plecach, na twardej powierzchni, bez kocyków i zabawek w łóżeczku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak zmniejszyć ryzyko SIDS.

  • Jeśli planujesz baby shower w trzecim trymestrze ciąży, to najwyższa pora przygotować listę prezentów, jakie chciałabyś otrzymać (na podstawie Twojej wyprawki dla noworodka). Gospodarz Twojego przyjęcia poprosi Cię o podanie szczegółów, które będzie chciał zawrzeć w zaproszeniach. Zaproszenia te powinny zostać rozesłane z dużym wyprzedzeniem, żeby umożliwić gościom podział listy i zakup prezentów. Skorzystaj z naszej interaktywnej listy kontrolnej, żeby dowiedzieć się, czego możesz potrzebować.

  • Zrób rozeznanie i sprawdź opinie rodziców na temat asortymentu dla niemowląt. Wybór jest ogromny, co może wprawić w zakłopotanie, podczas kompletowania wyprawki. Czytając recenzje produktów, łatwiej Wam będzie wybrać odpowiedni fotelik samochodowy, wózek czy chociażby butelkę.

POWIĄZANY ARTYKUŁ

Kalendarz ciąży
26 tydzień ciąży

25. tydzień ciąży: Zapytaj swojego lekarza

  • Na czym polega test obciążenia glukozą w ciąży? Jeżeli nie miałaś jeszcze tego typu badania podczas ciąży, Twój lekarz może zlecić Ci wykonanie testu od teraz do 28. tygodnia, żeby ocenić ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.

  • Czy w 25. tygodniu ciąży lekkie krwawienie z pochwy jest normalne? Krwawienie w tym momencie ciąży może być spowodowane stosunkowo niegroźnymi sytuacjami, takimi jak np. zapaleniem szyjki macicy. Pamiętaj jednak, że podczas ciąży należy informować lekarza prowadzącego o każdym krwawieniu.

  • Co musisz wiedzieć o przedwczesnym porodzie? Twój lekarz może udzielić Ci informacji na temat objawów, na które należy zwrócić uwagę, a także doradzić, co robić, jeśli któryś z nich zaobserwujesz u siebie.

  • Czy brak ruchów dziecka lub słabe ruchy dziecka w dole brzucha w 25. tygodniu ciąży są powodem do niepokoju?

  • Czy warto wykonać badanie USG 3D lub USG 4D w 25. tygodniu ciąży?

  • O czym świadczą twardnienie brzucha, ból krocza czy skurcze macicy w 25. tygodniu ciąży?

  • Czy ból podbrzusza w 25. tygodniu ciąży to normalny objaw?

  • Do którego tygodnia ciąży możesz kontynuować pracę?

25. tydzień ciąży: Lista kontrolna

  • Porozmawiaj z lekarzem na temat łagodzenia bólu porodowego i dowiedz się jakie możliwości masz do wyboru.

  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapisz się na zajęcia do szkoły rodzenia (o ile to możliwe, dobrze byłoby, gdyby uczestniczył w nich również Twój partner). Dzięki tym zajęciom dowiesz się więcej na temat poszczególnych faz porodu – a także jak możesz się na nie przygotować. Informacje te na pewno okażą się przydatne nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojego partnera.

  • Zacznij planować swój urlop macierzyński.

  • Poczytaj o przechowywaniu krwi pępowinowej i porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem, jeśli jest to coś, co może Cię zainteresować.

  • Pobierz nasz praktyczny poradnik na temat ciąży, z którego dowiesz się między innymi, jak monitorować ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży (oraz na jej dalszych etapach). Warto już teraz poznać metody monitorowania ruchów dziecka, gdyż wkrótce może Cię o to poprosić Twój lekarz. Jak liczyć ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży? To nic trudnego: wystarczy odnotować godzinę rozpoczęcia i zakończenia obserwacji i zapisać każdy ruch, który poczujesz w tym czasie. Twój lekarz na pewno podpowie Ci, na co należy zwracać uwagę podczas śledzenia ruchów dziecka.

  • Zarejestruj się, żeby otrzymywać cotygodniowe porady ciążowe.

Jak powstał ten artykuł? Informacje zawarte w niniejszym artykule oparte są na poradach ekspertów publikowanych w wiarygodnych źródłach medycznych i rządowych: takich jak Amerykańska Akademia Pediatrii i Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Treści udostępnione na tej stronie nie powinny zastępować profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze konsultuj się z personelem medycznym w celu uzyskania pełnej diagnozy i ewentualnego leczenia.

Zgoda na pliki cookie