tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 7

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 7

Siódmy tydzień jest pełen ważnych zmian, od ukształtowania się kończyn płodu po rozwój mózgu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie zmiany zachodzą u Ciebie i Twojego dziecka!

Twoje dziecko

Jednym z osiągnięć Twojego maleństwa było „zapięcie” cewki nerwowej. Ten tydzień to okres rozwoju umysłowego dziecka. Chociaż dziecko będzie się rozwijało jeszcze przez długi czas po narodzinach, doszło już do podziału cewki na podstawowe sekcje. W tym tygodniu organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie. Przodomózgowie będzie odpowiedzialne za działania takie jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz tworzenie i przechowywanie wspomnień. Śródmózgowie przesyła sygnały elektryczne do odpowiednich partii mózgu, a tyłomózgowie jest odpowiedzialne za oddychanie, prace serca oraz ruchy mięśni. Jednakże rozwój nie przebiega tylko „na górze”. Również kończyny zaczynają się szybko rozwijać. Pojawiają się zalążki nóg i ramion, chociaż na chwilę obecną przypominają one płetwy. Podsumowując: w tym tygodniu Twoje maleństwo ma 4 – 8 milimetrów długości, jest więc nieco większe niż paznokieć małego palca.

Twoja ciąża

Masz wrażenie, że musisz stale biegać do ubikacji? Wyższy poziom hormonów oraz krążenie krwi sprawiają, że Twoje ciało produkuje większe ilości płynów, które muszą zostać usunięte. Nie zmniejszaj jednak spożycia wody! Chociaż może się to wydawać niewygodne, powinnaś pić więcej wody niż przed ciążą. Kiedy spotkasz się z lekarzem na pierwszej wizycie kontrolnej, prawdopodobnie ostrzeże Cię przed ryzykiem zarażenia toksoplazmozą, która jest przenoszona przez surowe lub niedogotowane mięso lub odchody kotów. Toksoplazmoza jest szkodliwa dla płodu, a nie dla Ciebie (chyba, że Twój układ odpornościowy jest osłabiony). Mogłaś już mieć toksoplazmozę i nawet o tym nie wiedziałaś, w takim wypadku jesteś już na nią odporna. W przeciwnym razie musisz wiedzieć, że szanse zarażenia się toksoplazmozą są bardzo niskie, jeśli zastosujesz odpowiednie środki ostrożności. Aby zapobiec zakażeniu, zawsze zamawiaj dobrze wysmażone mięso, pamiętaj również o dokładnym umyciu rąk po przygotowaniu mięsa. Kiedy pracujesz w ogrodzie, pamiętaj o rękawicach na wypadek, gdybyś przypadkiem dotknęła kocich odchodów, i aż do końca ciąży zapomnij o sprzątaniu kuwety swojego kota!

Od ekspertów

Zastanawiasz się, czy praca będzie miała wpływ na Twoje zdrowie? „Większość zawodów nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży”, twierdzą eksperci oraz dyplomowana pielęgniarka, Margaret Comerford Freda. „Istnieją jednak wyjątki, w szczególności prace, podczas których kobieta wdycha opary środków czyszczących lub podnosi ciężkie przedmioty”.

Komentarz (0)


Napisz komentarz

Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem
*Obowiązkowy tekst
  • Pokaż komentarze

Zdrowy sen a prawidłowy rozwój dziecka

responsive

Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala

Przygotuj się na pierwsze chwile swojego dziecka na świecie — od porodu, poprzez jazdę samochodem, do pierwszych momentów, gdy wraz z noworodkiem znajdziecie się w domu.

Czytaj więcej

Oczekiwania a rzeczywistość: poród i narodziny dziecka

Przeczytaj historię jednej z mam o tym, czego się spodziewała po porodzie i jak się do tego wydarzenia przygotować.

Czytaj więcej

Znaczenie pomocy rodzeństwa w rozwoju dziecka

Brat lub siostra to dla niemowlęcia ktoś więcej, niż tylko partner do zabawy — rodzeństwo może rzeczywiście pomóc Twojemu maleństwu w dużo szybszym osiągnięciu ważnych etapów w jego rozwoju.

Czytaj więcej