pregnancy-week-by-week-week-5-605px

tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 5

Twoje dziecko

‎Łożysko, które zaczęło się formować tydzień wcześniej, oraz zalążki pępowiny pracują już w celu dostarczenia dziecku wszystkich najważniejszych substancji odżywczych. Tlen, aminokwasy, tłuszcze oraz węglowodany to substancje, które mają kluczowe znaczenie w tym niesamowitym projekcie. Jedna z warstw specjalnych komórek zaczyna tworzyć cewkę nerwową, która przekształci się w mózg oraz kręgosłup. Zażywanie 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie to świetny sposób na zapewnienie dziecku odpowiedniego rozwoju (idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę). Embrion ma około 1 – 2,5 milimetrów wielkości, rozmiarem przypomina więc małą pestkę pomarańczy. Serce jest obecnie pojedynczą cewką, która bije kilka razy dziennie. Z każdym nadchodzącym tygodniem te uderzenia będą stawały się coraz bardziej regularne.

Twoja ciąża

Jak się czujesz teraz, kiedy już zaszłaś w ciążę? Jeśli starałaś się o to od dawna, jesteś pewnie podekscytowana. Możesz się również zastanawiać, czy wszystko będzie przebiegać prawidłowo. Jeśli ciąża jest niespodziewana, możesz być przestraszona. Pamiętaj tylko, że wszystkie towarzyszące Ci emocje, od dzikiej radości, przez dumę po strach, są czymś zupełnie normalnym. Pod względem fizycznym możesz odczuwać symptomy, których zazwyczaj doświadczasz przed miesiączką. U wielu kobiet występują przypominające menstruację skurcze oraz bóle dolnej części pleców. Nie musisz się męczyć, zrób sobie przerwę: wykąp się w ciepłej (nie gorącej) wodzie, posłuchaj spokojnej muzyki lub utnij sobie drzemkę. Śmiało, możesz się rozpieszczać - teraz nadszedł czas, byś traktowała swoje ciało jak świątynię, którą naprawdę jest! Staraj się dobrze odżywiać i spędzać czas w jak najbardziej zdrowy sposób.

Od ekspertów

Jedzenie za dwoje nie oznacza, że masz jeść dwa razy więcej! „Większość kobiet w ciąży potrzebuje tylko 300 dodatkowych kalorii dziennie”, - mówią eksperci oraz dyplomowana pielęgniarka Margaret Comerford Freda. „Przekłada się to na następujące posiłki: 2 kubki mleka nisko tłuszczowego, 1 kubek lodów, bajgiel z serkiem homogenizowanym lub kanapka z tuńczykiem”.

1 Komentarz

Napisz komentarz

Obowiązkowy tekst

Tydzień 5

koziolek 2015-09-29
od momentu kiedy zaszlam w ciaze spie na supermami poduszce ortopedycznej.. nie wyobrazalam sobie snu na innej poduszce, bo tylko ona daje mi poczucie komfortu