tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 37

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

Ty pakujesz torbę do szpitala, a dziecko przybiera na wadze: w 37. tygodniu oboje przygotowujecie się na wielki dzień. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czego się spodziewać.

Twoje dziecko

Prawdopodobnie Twoje maleństwo mierzy już ponad 48 cm i waży pomiędzy 2,7 – 3 kg, zbliżając się do ostatecznej wagi, jaką będzie mieć przy porodzie. Ostatnie tygodnie są jednak bardzo ważne! Dziecko wciąż nabiera 14 gram tłuszczu dziennie. Tłuszcz pomaga jego organizmowi regulować temperaturę i utrzymywać cukier we krwi na stałym poziomie. W tym samym czasie nadal rośnie mózg, a co za tym idzie – czaszka. Masz wrażenie, że dziecko ułożyło się niżej niż zwykle? Możesz odczuwać, jakby opadło do miednicy i prawdopodobnie tak się stało. Na kilka tygodni przed porodem dochodzi do obniżenia, czyli ustawienia się główki płodu nad kanałem rodnym. Nowa, niższa pozycja może poluzować nacisk na ściśnięte płuca i przeponę, ułatwiając Ci oddychanie.

Twoja ciąża

Oczywiście opadnięcie brzucha ma swoje plusy i minusy. Dobra wiadomość jest taka, że łatwiej Ci oddychać. Zła wiadomość to ta, że możesz odczuwać dodatkowy nacisk na dolną część brzucha i miednicę. Z tego względu zmieni się również Twój środek ciężkości, więc możesz być jeszcze bardziej niezdarna. Spakowałaś już torbę do szpitala? Tylko 5% dzieci rodzi się w terminie, wiec warto przygotować rzeczy i ustawić przy drzwiach na wypadek, gdyby Twój maluch przyszedł na świat wcześniej. Wybierz tylko najważniejsze rzeczy, pamiętaj, że będziesz musiała taszczyć wszystko z powrotem do domu, razem z dzieckiem i jego wyprawką. Będziesz potrzebować wygodnej koszuli nocnej (nie zabieraj tej najlepszej, bo może się poplamić), weź też wygodny szlafrok, nieślizgające się kapcie lub skarpetki, dobrze dopasowany biustonosz do karmienia piersią, przybory toaletowe i rzeczy na wyjście do domu dla Ciebie i niemowlęcia. Nie potrzebujesz biżuterii, kart kredytowych i portfela. Pamiętaj jednak o dokumencie tożsamości, dowodzie ubezpieczenia społecznego oraz o drobnych na gazety lub coś do jedzenia. Możesz również sporządzić listę osób, do których zadzwonisz, żeby podzielić się radosną nowiną. Dla ojców: Pamiętaj o aparacie fotograficznym i zapasowych bateriach. Zapakuj ubrania na zmianę i przybory toaletowe. Poród może być długi, więc możesz chcieć odświeżyć się w trakcie. Na cotygodniowych wizytach kontrolnych lekarz może zacząć wykonywać badanie miednicy. Sprawdzi, czy szyjka macicy jest powiększona (rozwiera się), czy nie i będzie obserwował, czy nie ma oznak porodu. U wielu kobiet szyjka zaczyna się rozwierać kilka tygodni przed porodem, podczas gdy u innych nie ma żadnych oznak zbliżającej się akcji porodowej aż do czasu, gdy trzeba pędzić do szpitala.

Od ekspertów

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zacznij robić zakupy dla maleństwa. „Kiedy kupujesz ubranka dla dziecka, szukaj takich z szerokimi otworami na głowę, aby można je było łatwo założyć”, radzi dyplomowana pielęgniarka Suzanne Dixon. „Unikaj także ubrań z elementami dekoracyjnymi lub ściągaczami, jako że powodują ryzyko uduszenia”.

Komentarz (0)

Napisz komentarz Obowiązkowy tekst
Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem

5 sposobów, by dziecko zaczęło czytać jeszcze przed narodzinami

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko wyrosło na miłośnika książek, zastosuj się do pięciu rad jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Czytaj więcej

Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala

Przygotuj się na pierwsze chwile swojego dziecka na świecie — od porodu, poprzez jazdę samochodem, do pierwszych momentów, gdy wraz z noworodkiem znajdziecie się w domu.

Czytaj więcej

Trening nocniczkowy: W podróży

Jeśli planujesz wycieczkę lub cały dzień poza domem, a dziecko dopiero uczy się korzystania z toalety, skorzystaj z kilku porad, co zrobić, aby nie przerywać nauki.

Czytaj więcej