tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 36

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 36

To już prawie koniec! Początek 36. tygodnia oficjalnie rozpoczyna ostatni miesiąc ciąży. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak przygotować się na ten ważny dzień.

Twoje dziecko

Twoje dziecko uwielbia, kiedy mu czytasz lub śpiewasz. Badania wykazały, że noworodki wolą dźwięk głosu matki od innych głosów, a także że wykazują upodobanie do piosenki, która była wielokrotnie grana lub odtwarzana, gdy dziecko przebywało w łonie matki. Jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, nigdy nie jest za późno, by zacząć! Wybierz określoną porę dnia i puszczaj ulubioną płytę, śpiewaj ulubioną piosenkę lub czytaj dziecku bajkę. Pokocha ten szczególny czas, który spędzacie razem, niezależnie czy jest jeszcze w Twojej macicy czy już w ramionach. Głowa dziecka jest tak ukształtowana, aby mogła się przecisnąć przez wąską szyjkę macicy. Kości w czaszce nie są jeszcze złączone – ta luźna konstrukcja sprawia, że głowa jest zdolna do zmiany kształtu, aby mogła przecisnąć się przez kanał rodny nie raniąc dziecka ani Ciebie. Kości zrosną się w pierwszym roku życia dziecka. Twój maluch waży około 2,5 – 2,7 kg i ma 48 cm długości, jest wielkości arbuza!

Twoja ciąża

Będziesz teraz często widywać swojego lekarza, położną lub pielęgniarkę aż do dnia porodu. Począwszy od 36. tygodnia ciąży, większość lekarzy będzie chciała Cię widywać co tydzień, w celu obserwacji objawów porodu. Lekarz będzie także badał ciśnienie krwi i sprawdzi, czy w moczu nie ma białka. Wysokie ciśnienie krwi i białko w moczu są potencjalnymi znakami ostrzegawczymi stanu przedrzucawkowego, powikłania ciąży, które może być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka. Obecnie macica jest tysiąc razy większa, niż przed zajściem w ciążę. Ponieważ znajduje się tuż pod żebrami, masz coraz większe problemy z oddychaniem – na pewno to zauważyłaś! Do tego czasu Twoja waga wzrosła o 11 – 14 kg. W ciągu następnych czterech tygodni przybędzie Ci jeszcze tylko kilka kilogramów, chociaż niektóre kobiety w ostatnim miesiącu ciąży nie przybierają już na wadze. Jednak nie tylko macica się powiększa. Nawet jeśli do tej pory obrzęki (określenie medyczne na opuchliznę spowodowaną nadmiarem płynu) Ci nie dokuczały, w ostatnim miesiącu ciąży Twój organizm zatrzymuje więcej płynów. Kiedy tylko możesz, odpoczywaj przez kilka minut z uniesionymi stopami lub kładź się na lewym boku. Obie pozycje poprawiają krążenie krwi. Pamiętaj, że zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów nie zredukuje obrzęków! Ciągle potrzebujesz ośmiu szklanek wody dziennie, aby pozbyć się zanieczyszczeń z nerek, przeczyścić jelita i utrzymać podwyższoną ilość krwi.

Komentarz (0)


Napisz komentarz

Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem
*Obowiązkowy tekst
  • Pokaż komentarze

Zdrowy sen a prawidłowy rozwój dziecka

responsive

Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala

Przygotuj się na pierwsze chwile swojego dziecka na świecie — od porodu, poprzez jazdę samochodem, do pierwszych momentów, gdy wraz z noworodkiem znajdziecie się w domu.

Czytaj więcej

Oczekiwania a rzeczywistość: poród i narodziny dziecka

Przeczytaj historię jednej z mam o tym, czego się spodziewała po porodzie i jak się do tego wydarzenia przygotować.

Czytaj więcej

Znaczenie pomocy rodzeństwa w rozwoju dziecka

Brat lub siostra to dla niemowlęcia ktoś więcej, niż tylko partner do zabawy — rodzeństwo może rzeczywiście pomóc Twojemu maleństwu w dużo szybszym osiągnięciu ważnych etapów w jego rozwoju.

Czytaj więcej