tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 28

28 tydzień ciąży

Twoje dziecko zaczyna reagować na dźwięki, także na burczenie żołądka, gdy jesteś głodna! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czego się spodziewać w 28. tygodniu ciąży i jak możesz zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie.

Twoje dziecko

W zeszłym tygodniu Twoje dziecko po raz pierwszy otworzyło oczy i zaczęło dostrzegać otaczające je światło i cienie. W tym tygodniu, jeśli poświecisz jasnym światłem w kierunku brzucha, maluszek może otworzyć oczy i odwrócić się w kierunku tego światła! Wzrok Twojego malucha nie jest jedynym działającym zmysłem. Wzory fal mózgowych wskazują, że reaguje on na otaczające go dźwięki. Co jest w stanie usłyszeć? Dźwięk Twojego głosu, burczenie żołądka, kiedy jesteś głodna, a nawet hałasy z otoczenia. Fale mózgowe dziecka zaczynają się różnić podczas snu. Wraz ze zbliżającą się datą porodu cykle snu staną się bardziej wyraźne. Twoje dziecko błyskawicznie przybiera na wadze! Może ważyć już około 1 kg. Mierzy około 25 cm od ciemienia do pośladków, ale cała sylwetka może mieć nawet około 38 cm - jest to rozmiar zbliżony do dużego bakłażana. To kluczowy etap w rozwoju płuc dziecka. Naczynia krwionośne tworzą się w każdym płucu, a kiedy weźmie swój pierwszy oddech powietrza, płuca wchłoną tlen i wyślą go do naczyń krwionośnych, które puszczą nasyconą tlenem krew w obieg do całego organizmu. Twoje maleństwo zaczyna także wytwarzać substancję zwaną surfaktantem, która nie pozwala pęcherzykom płucnym na sklejanie się. Surfaktant umożliwi dziecku prawidłowe oddychanie, gdy przyjdzie na świat. Oskrzela także dojrzewają, dzieląc się na coraz mniejsze odgałęzienia.

Twoja ciąża

W miarę jak ciąża postępuje, na Twojej skórze mogą pojawić się rozstępy, szczególnie na brzuchu. Możesz także zauważyć różowe, czerwone lub białe linie na biodrach, piersiach, pośladkach lub udach. Na rynku jest wiele kremów i balsamów, które mają zapobiegać lub zmniejszać rozstępy, ale większość specjalistów jest zdania, że w tej kwestii niewiele można zrobić. Rozstępy są uwarunkowane genetycznie – jeśli miała je Twoja mama, Ty też prawdopodobnie ich doświadczysz. Mimo to smarowanie brzucha kremem z pewnością nie zaszkodzi, a może zapobiec uczuciu suchości i swędzenia. (Dobra wiadomość to fakt, że rozstępy przeważnie zanikają po porodzie.) Czy ostatnio czujesz się niezdarnie? Zmieniający się środek ciężkości oraz poluzowane wiązadła sprawiają, że będziesz wpadać na meble i potykać się o własne nogi. Niestety, nic nie możesz na to poradzić. Kup buty na płaskiej podeszwie i zwolnij – wszyscy to zrozumieją!

Od ekspertów

Z pewnością nie dolegają Ci już poranne mdłości, ale możesz obecnie zmagać się z dwoma innymi problemami żołądkowymi – zgagą i niestrawnością. Dlaczego właśnie teraz? „Podczas ciąży cały system trawienny zwalnia tempo pracy”, wyjaśnia ekspert i dyplomowana pielęgniarka Margaret Comerford Freda. „W rezultacie mięśnie żołądka i przełyku rozluźniają się, na skutek, czego kwasy trawienne mogą dostawać się do przełyku i jamy ustnej”. Jedz mniej, ale częściej, dzięki czemu utrzymasz optymalny poziom kwasów żołądkowych. Pamiętaj też, by jeść na siedząco! Jeśli jednak nie możesz sobie poradzić z tym problemem, nie obawiaj się porozmawiać o nim ze swoim lekarzem.


Napisz komentarz

Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem
Obowiązkowy tekst
  • Pokaż komentarze

10 Pomysłów na niepowtarzalne poinformowanie o ciąży

Chcesz w niepowtarzalny sposób poinformować bliskich o ciąży? Oto 10 sposobów, które mogą Cię zainspirować.

Czytaj więcej


Teatr lalek

Zainspiruj swoje dziecko do wypowiadania słów, tworząc zabawne sytuacje, na które będzie reagowac. Spróbuj wystawic mini przedstawienie używając jedynie marionetki i angażując swoją wyobraźnię.

Czytaj więcej

  • Lokalizacja:

    W domu, Poza domem

  • Wyróżnij:

    Gry i zabawy

  • Co będzie potrzebne:

    Puppets


Czy tym razem będzie tak samo?

Znów jesteś w ciąży i być może już widzisz, że wszystko za drugim razem będzie wyglądało inaczej. Tak właśnie jest - nie ma ciąż, których przebieg jest identyczny.

Czytaj więcej