tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 21

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 21

W miarę jak dziecko zaczyna rosnąć, Ty zaczniesz dostrzegać oznaki dojrzewającego w Tobie życia. W 21. tygodniu wszystko kręci się wokół snu i bicia serca. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak rozwija się Twoje dziecko i czego możesz się spodziewać.

Twoje dziecko

Bicie serca dziecka staje się silniejsze i głośniejsze z każdym kolejnym dniem! Jeszcze kilka tygodni temu żeby je usłyszeć lekarz musiał użyć Dopplera – teraz wystarczy stetoskop. Jeśli chcesz posłuchać bicia serca dziecka w domu, kup w aptece prosty stetoskop. (Ojciec, rodzeństwo i dziadkowie również chętnie posłuchają bicia serca dziecka.) Czasami możesz mieć trudności z odróżnieniem bicia swojego serca i serca Twojego maluszka. Wsłuchaj się w ten szybszy rytm – bicie serca dziecka to 120 do 140 uderzeń na minutę, czyli mniej więcej dwa razy szybciej niż u Ciebie. Wysłuchuj brzmienia, które przypomina odgłos galopujących koni. Twoje dziecko waży od 28 do 37 dag i ma około 23 cm wzrostu, są to wymiary zbliżone do sporego banana lub dużej marchewki. Dziecko zaczyna spać i budzić się według delikatnych cyklów. Ultradźwięki pokazują, że nienarodzone jeszcze dzieci mogą ustawiać się do snu w swojej ulubionej pozycji. Dziecko może przyciskać podbródek do klatki piersiowej, przytulać ręce pod podbródkiem lub odchylać głowę do tyłu.

Twoja ciąża

Bóle pleców, szczególnie dolnych partii, są dosyć często spotykaną dolegliwością podczas ciąży. Nic w tym dziwnego – rosnąca macica powoduje zmianę środka ciężkości i sprawia, że dolna część pleców wygina się do przodu. W tym samym czasie hormon relaksyny powoduje poluzowanie stawów i ścięgien w Twoim organizmie, włączając w to ścięgna, które łączą kość łonową z kręgosłupem. Dzięki temu poród będzie łatwiejszy: miednica będzie się mogła rozszerzyć na tyle, aby zmieściła się w niej główka dziecka. Niestety, może to również przekładać się na obolałe plecy w ciągu kilku następnych miesięcy! W celu złagodzenia bólu pleców, każdego dnia powinnaś pamiętać o następujących czynnościach. Zawsze, kiedy siedzisz, oglądasz telewizję czy pracujesz, opieraj stopy na podwyższeniu. Jeśli musisz wykonać jakieś czynności w pozycji stojącej, na przykład kiedy gotujesz lub zmywasz, postaw jedną stopę na małym stołeczku, aby zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców. Jeśli możesz, weź kąpiel w ciepłej (nie w gorącej) wodzie. Jeśli ból pleców nie mija, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Od ekspertów

Owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów podczas ciąży, co jednak, jeśli ich nie lubisz? „Bądź twórcza”, sugeruje ekspert i dyplomowana pielęgniarka Margaret Comerford Freda. „Pij soki z warzyw, rób z nich przeciery albo jedz je z innymi składnikami - na przykład serem - sprawi to, że smak warzyw będzie mniej intensywny”.

Komentarz (0)


Napisz komentarz

Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem
*Obowiązkowy tekst
  • Pokaż komentarze

Zdrowy sen a prawidłowy rozwój dziecka

responsive

Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala

Przygotuj się na pierwsze chwile swojego dziecka na świecie — od porodu, poprzez jazdę samochodem, do pierwszych momentów, gdy wraz z noworodkiem znajdziecie się w domu.

Czytaj więcej

Oczekiwania a rzeczywistość: poród i narodziny dziecka

Przeczytaj historię jednej z mam o tym, czego się spodziewała po porodzie i jak się do tego wydarzenia przygotować.

Czytaj więcej

Znaczenie pomocy rodzeństwa w rozwoju dziecka

Brat lub siostra to dla niemowlęcia ktoś więcej, niż tylko partner do zabawy — rodzeństwo może rzeczywiście pomóc Twojemu maleństwu w dużo szybszym osiągnięciu ważnych etapów w jego rozwoju.

Czytaj więcej