pregnancy-week-by-week-week-16-605px

tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 16

Twoje dziecko

Pojawienie się włosów na ciele i prawdopodobnie włosów na głowie było wielkim wydarzeniem ostatniego tygodnia. W tym tygodniu, dzięki wzmacniającym się mięśniom, Twój maluch pracuje nad podnoszeniem główki i prostowaniem szyi. Będąc w stanie nieco się wyprostować, maluch może próbować „usiąść”. Płód porusza także rękoma i nogami. Te ćwiczenia mogą nawet powodować wydzielanie potu, jako że gruczoły potowe już się uformowały (oczywiście Twoja macica będzie utrzymywać właściwą temperaturę). Prawdopodobnie do dwudziestego tygodnia możesz zacząć po raz pierwszy odczuwać ruchy dziecka. Nie martw się jednak, jeśli jeszcze nic nie czujesz. Płód jest niewielki, ma około 11 - 12 cm długości i waży około 85 gram, jest to rozmiar zbliżony do awokado. Co więcej, osłona w postaci płynu owodniowego również może sprawić, że wyczuwanie ruchów dziecka będzie utrudnione.

Twoja ciąża

Większość lekarzy zaleca spanie na boku podczas ciąży. Uważa się, że leżenie na plecach może spowodować wzrost ciśnienia w żyle głównej, naczyniu krwionośnym, przez które krew wraca do serca. Ponadto, spanie na plecach może nasilić bóle pleców, szczególnie, gdy przybierzesz na wadze. Warto także pamiętać, że rosnący brzuch utrudnia spanie na brzuchu, nawet gdybyś chciała. Postaraj się więc przywyknąć do spania na boku. Leżenie na lewym boku wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozycja ta poprawia przepływ krwi, co z kolei może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia obrzęków (opuchlizny), żylaków i innych dolegliwości związanych ze słabszym krążeniem krwi. Wiele kobiet twierdzi, że spanie na boku jest wygodniejsze, kiedy stosują poduszkę, której długość dorównuje długości ciała. Możesz także krzyżować górną nogę nad dolną, co pomoże Ci utrzymać właściwą pozycję. Hormony ciążowe powodują, że w Twoich płucach gromadzi się więcej płynów, co sprawia, że oddychasz płycej niż wcześniej. W późniejszym okresie ciąży rosnąca macica będzie jeszcze mocniej uciskać przeponę i dodatkowo zredukuje przestrzeń, w jakiej Twoje płuca mogą się rozciągać. Brak tchu nie wyrządzi krzywdy ani Tobie, ani dziecku. Jeśli jednak problemy z oddychaniem budzą Twój niepokój, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Od ekspertów

„Najnowsze badania pokazują, że mniej więcej teraz, w 16. tygodniu, Twoje dziecko zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki”, mówi dr Suzanne Dixon. „Za jakieś dwa miesiące dziecko będzie reagowało na dźwięk Twojego głosu!”

0 Komentarz

Napisz komentarz

Obowiązkowy tekst