tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 16

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu maleństwo zaczyna ruszać rękoma i nogami, ćwiczy zginanie i prostowanie kończyn. Nie zdziw się, jeśli poczujesz dziwne łaskotanie! Czytaj dalej, by dowiedzieć się, czego jeszcze możesz się spodziewać.

Twoje dziecko

Pojawienie się włosów na ciele i prawdopodobnie włosów na głowie było wielkim wydarzeniem ostatniego tygodnia. W tym tygodniu, dzięki wzmacniającym się mięśniom, Twój maluch pracuje nad podnoszeniem główki i prostowaniem szyi. Będąc w stanie nieco się wyprostować, maluch może próbować „usiąść”. Płód porusza także rękoma i nogami. Te ćwiczenia mogą nawet powodować wydzielanie potu, jako że gruczoły potowe już się uformowały (oczywiście Twoja macica będzie utrzymywać właściwą temperaturę). Prawdopodobnie do dwudziestego tygodnia możesz zacząć po raz pierwszy odczuwać ruchy dziecka. Nie martw się jednak, jeśli jeszcze nic nie czujesz. Płód jest niewielki, ma około 11 - 12 cm długości i waży około 85 gram, jest to rozmiar zbliżony do awokado. Co więcej, osłona w postaci płynu owodniowego również może sprawić, że wyczuwanie ruchów dziecka będzie utrudnione.

Twoja ciąża

Większość lekarzy zaleca spanie na boku podczas ciąży. Uważa się, że leżenie na plecach może spowodować wzrost ciśnienia w żyle głównej, naczyniu krwionośnym, przez które krew wraca do serca. Ponadto, spanie na plecach może nasilić bóle pleców, szczególnie, gdy przybierzesz na wadze. Warto także pamiętać, że rosnący brzuch utrudnia spanie na brzuchu, nawet gdybyś chciała. Postaraj się więc przywyknąć do spania na boku. Leżenie na lewym boku wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozycja ta poprawia przepływ krwi, co z kolei może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia obrzęków (opuchlizny), żylaków i innych dolegliwości związanych ze słabszym krążeniem krwi. Wiele kobiet twierdzi, że spanie na boku jest wygodniejsze, kiedy stosują poduszkę, której długość dorównuje długości ciała. Możesz także krzyżować górną nogę nad dolną, co pomoże Ci utrzymać właściwą pozycję. Hormony ciążowe powodują, że w Twoich płucach gromadzi się więcej płynów, co sprawia, że oddychasz płycej niż wcześniej. W późniejszym okresie ciąży rosnąca macica będzie jeszcze mocniej uciskać przeponę i dodatkowo zredukuje przestrzeń, w jakiej Twoje płuca mogą się rozciągać. Brak tchu nie wyrządzi krzywdy ani Tobie, ani dziecku. Jeśli jednak problemy z oddychaniem budzą Twój niepokój, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Od ekspertów

„Najnowsze badania pokazują, że mniej więcej teraz, w 16. tygodniu, Twoje dziecko zaczyna słyszeć i reagować na dźwięki”, mówi dr Suzanne Dixon. „Za jakieś dwa miesiące dziecko będzie reagowało na dźwięk Twojego głosu!”

Komentarz (0)

Napisz komentarz Obowiązkowy tekst
Potwierdzam, że napisałam całą treść i zgadzam się z wytycznymi serwisu i regulaminem

5 sposobów, by dziecko zaczęło czytać jeszcze przed narodzinami

Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko wyrosło na miłośnika książek, zastosuj się do pięciu rad jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Czytaj więcej

Pod mostkiem

Twoje dziecko jest ciągle w ruchu, poszukuje nowych wrażeń, poznaje nowe przestrzenie. Stwórz tor przeszkód, którego pokonanie będzie dla dziecka wyzwaniem, a równocześnie nauczy go pojęć takich jak "nad",

Czytaj więcej

  • Lokalizacja:

    W domu

  • Wyróżnij:

    Gry i zabawy

  • Co będzie potrzebne:

    Pillows, sheet, towel, chairs, table, medium-size or large cardboard box

Lista rzeczy, które należy zabrać do szpitala

Przygotuj się na pierwsze chwile swojego dziecka na świecie — od porodu, poprzez jazdę samochodem, do pierwszych momentów, gdy wraz z noworodkiem znajdziecie się w domu.

Czytaj więcej

Trening nocniczkowy: W podróży

Jeśli planujesz wycieczkę lub cały dzień poza domem, a dziecko dopiero uczy się korzystania z toalety, skorzystaj z kilku porad, co zrobić, aby nie przerywać nauki.

Czytaj więcej