pregnancy-week-by-week-week-13-605px

tydzień ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu: Tydzień 13

Twoje dziecko

Teraz, gdy płód ukończył proces tworzenia wszystkich kluczowych części ciała, organy dziecka zaczynają pracować: wątroba wydziela żółć, trzustka produkuje insulinę, a w nerkach tworzy się uryna, która ma na celu wydalanie zbędnych substancji poza organizm. Na razie uryna jest wydalana do płynu owodniowego. Wnętrzności maleństwa, które wcześniej znajdowały się częściowo w pępowinie, przesunęły się w kierunku tułowia, które obecnie może je pomieścić. W jelitach tworzą się już warstwy mięśni, które niedługo zaczną przesuwać pożywienie przez układ trawienny! Twoje maleństwo ma teraz wielkość dużej śliwki, waży niecałe 30 gram, a jego długość wynosi od 6 do 10 cm. Rozwój mózgu dziecka sprawia, że jego głowa stanowi połowę długości ciała. W kolejnych miesiącach reszta ciała rozwinie się na tyle, że ta dysproporcja się zmniejszy. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, głowa będzie stanowiła zaledwie jedną czwartą długości jego ciała.

Twoja ciąża

Wiele kobiet opisuje kolejnych kilka miesięcy jako okres ciąży przypominający miesiąc miodowy. Nieprzyjemne objawy typowe dla pierwszego trymestru, takie jak zmęczenie, mdłości i częste oddawanie moczu nieco słabną i wreszcie możesz zacząć naprawdę cieszyć się tym, że jesteś w ciąży. Podczas drugiego trymestru wiele kobiet odczuwa nagły przypływ energii! Słyszałaś pewnie, że zjawisko to określa się mianem „ciążowego blasku”. Już niedługo ciąża stanie się widoczna i być może po raz pierwszy naprawdę zaczniesz czuć, że zostaniesz matką. Jednym z objawów ciąży jest oczywiście przybieranie na wadze. Spodnie i bielizna zaczynają być mocno dopasowane, choć prawdopodobnie jeszcze za wcześnie na ciążowe ubrania, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Prawdopodobnie w tych uroczych ciążowych ciuchach, które miałaś na oku będziesz się czuć bardziej komfortowo. Bez względu na to, jaki strój wybierzesz, ubieraj się mając na względzie wygodę – noś luźne spodnie, bluzki i sukienki.

1 Komentarz

Napisz komentarz

Obowiązkowy tekst

Tydzień 13

koziolek 2015-09-13
najbardziej dokuczal mi ból pleców.. szybko sie meczylam i na nic nie mialam sily, testowalam wiele poduszek, sprawdzila sie taka ortopedyczna z supermami, z elastycznym wkladem..